Zaburzenia lękowe - możliwość wyleczenia

2 odpowiedzi
Witam serdecznie!
Od ok. 3 lat mam stwierdzone zaburzenia lękowe (uogólnione i napadowe, bez ataków paniki). Od 2 lat przyjmuję leki i korzystam z terapii. Sporo rzeczy udało mi się przepracować, zmienić, ale od jakiegoś czasu czuję, że nie pójdę już ze swoim terapeutą dalej. Na chwilę obecną jest już dużo lepiej - "napady" lęku zdarzają się raz na ok. 2-3 miesiące, trwają ok. tygodnia, potrafię sobie z nimi radzić bez nakręcania spirali lęku, pojawiają się też tylko w powiązaniu ze stresem. Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji zmienić terapeutę, czy raczej po prostu pogodzić się z tym, że lęki raz na jakiś czas będą się pojawiać?
Witam,
moze Pani zobaczyc czy inne metody terapii moga Pani jeszcze pomoc.
Nie wiem czy cos pomoze,ale raczej powinna Pani terapie zakonczyc bez lęków czy ataków Paniki.
Pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,

Skuteczność dowolnej metody interwencji, w tym leków, mierzymy nie tylko skutkami natychmiastowymi, lecz również wskaźnikiem nawrotu choroby. Wskaźnik ten uwzględnia liczbę osób, którym dana metoda poczatkowo pomogła, lecz które po jakimś czasie, po przerwaniu leczenia, doświadczają nawrotu objawów. Niestety w przypadku osób z zaburzeniami lękowymi leczonymi wyłącznie farmakologicznie, wskaźniki te są bardzo wysokie. Na przykład, w jednym z badań wykazano, że u 71-95% osób cierpiących na zespół lęku napadowego, którym panikę skutecznie opanowano farmakologicznie, nawrót ataków nastąpił w ciągu dziewięćdziesięciu dni od odstawienia leku. Inne badania również konsekwentnie wykazywały, wysokie wskaźniki nawrotu choroby w przypadku pacjentów u których zespół lęku napadowego leczono wyłącznie farmakologicznie. Natomiast, badania przeprowadzone wśród pacjentów cierpiących na ten zespół i leczonych terapią poznawczo-behawioralną pokazują, że metoda ta wykazuje się równą skutecznością, przy czym wskaźnik nawrotu wynosi 0-10% do roku po zakończeniu terapii. Terapia poznawczo-behawioralna uczy umiejętności pokonywania napadów paniki, co prowadzi do trwałej poprawy. Polecam podjęcie psychoterapii we współpracy z certyfikowanym psychoterapeutą pracującym w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.