Z racji panującej obecnie sytuacji i braku dostępu do wizyt stacjonarnych postanowiłam zgłosić się t

4 odpowiedzi
Z racji panującej obecnie sytuacji i braku dostępu do wizyt stacjonarnych postanowiłam zgłosić się tutaj po poradę. Mianowicie, podejrzewam u siebie zaburzenia osobowości. Od kilku lat choruję na depresję, byłam też kiedyś na terapii i po kilku sesjach moja terapeutka właśnie stwierdziła, że to bardzo prawdopodobne. Bardzo często działam impulsywnie, mam ogromne napady złości, z którymi nie potrafię sobie poradzić oraz podczas gorszych dni mam wręcz ochotę coś sobie zrobić. Czuję się bardzo samotna i mam wrażenie, że nikt mnie nie potrafi zrozumieć. Czy mogą to być objawy borderline czy innej choroby związanej z zaburzeniami osobowości?
Dzień dobry,
Odnoszę wrażenie, że Pani uwaga skupia się na tym, jaką może Pani sobie diagnozę przypisać. Poprzez forum nie sposób postawić diagnozy, zresztą diagnoza jest tylko hipotezą a nie faktem, każda osoba jest wyjątkowa i istotne jest indywidualne spojrzenie na problemy każdej osoby. Objawy o których Pani pisze wymagają pomocy specjalisty, psycholog pomoże Pani zrozumieć siebie, własne funkcjonowanie. Podczas terapii istnieje możliwość przyjrzenia się sobie i nauczenia się zaspokajania własnych potrzeb w zdrowy sposób. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. Magdalena Kominek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią,

Skłonność do niekontrolowanej impulsywności jest nierzadko częstym "składnikiem" nieprawidłowej struktury osobowości. Lecz, aby na tej podstawie móc orzekać o zaburzeniu osobowości to zdecydowanie za mało.
Dodatkowo wspomina Pani o wieloletniej depresji, uczuciach silnej zmienności nastroju, poczuciu niezrozumienia.

Do postawienia takiej diagnozy (zaburzeń osobowości) potrzebny jest długi, pogłębiony wywiad oraz wykorzystanie metod kwestionariuszowych. Oczywiście wszystko musi odbywać się w spotkaniach na żywo z psychologiem/psychoterapeutą.

Piszę Pani, że uczęszczała kiedyś na psychoterapię. Może warto byłoby wznowić taki kontakt ? - móc pogłębić wiedzę na swój temat i poznać przyczyny takiego a nie innego postępowania, uczuć, emocji, myśli?
Zdecydowanie zachęcam Panią do tego typu działalności!

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska
Dzień dobry,
na podstawie opisu nie powinno się stawiać diagnozy.
Zaburzenia osobowości nie są łatwe do zdiagnozowania, tym bardziej, że psychika każdego z nas jest inna, przecież różnimy się od siebie sposobem zachowania, reagowaniem na określone sytuacje. Mamy też różne zainteresowania czy poglądy. Wzmożona agresywność i wybuchowość może być symptomen choćby chronicznego stresu. Radziłbym skorzystać z konsultacji - online. Zapraszam.
W Pani przypadku najważniejsze byłoby sięgnięcie do źródła tych dolegliwości, skąd się one wzięły, czy nie powstały w dzieciństwie oraz co je spowodowało. Kiedy pacjent przychodzi na terapię, często jest tego zupełnie nie świadomy. Możemy odkrywać krok po kroku to co w ukryciu, dzięki wielu metodom badawczym poprzez pogłębiony wywiad i systematyczną pracę. gdzie kolejne informacje wypływają z poprzedniej. jest to proces rozłożony w czasie i wymaga cierpliwości. Często to co nas niepokoi czy złości w efekcie pochodzi z nabytych schematów zachowania z odległej przeszłości i należy te nawyki przepracować, zamienić na użyteczne. Należy zastanowić się nad emocją złości, co tak faktycznie nas złości i kto tak faktycznie jest odpowiedzialny za nasza złość, kto tak faktycznie ma nad nią kontrolę, kto w nas koordynuje emocje i zarządza nimi. Odkrycie tych przestrzeni, pozwala na odkrycie samego siebie i uświadomienie sobie niezwykłych możliwości zasobów drzemiących w nas. Natomiast uświadomienie sobie tych wszystkich przyczyn które w nas tkwią i nie pozwalają nam iść dalej, myśleć o przyszłości a raczej trzymają nas często w przeszłości , jest dopiero otworzeniem drzwi do uzdrowienia duszy i ciała. Wszka wraz z depresją i złością moga rozwijac się w nas rożne choroby somatyczne. Uzdrowienie psyche dalej nam, możliwości równoczesnego uzdrowienia całego ciała i dalej podążanie drogą ku naszemu szczęściu. Wszak szczęście jest albo go nie ma w nas samych tu i teraz. Nie tam gdzieś w przyszłości - jest cały czas, tylko musimy je odnaleźć w sobie, w zakamarkach naszej duszy. Stąd jest to proces wielotygodniowy a niekiedy wielomiesięczny, który warto przejść, aby nauczyć się patrzeć na wiele spraw w innej perspektywy i zamiast popadać w złość i depresję,nauczyć się akceptować, obserwować i śmiać się z samego siebie - nauczyć się szczęśliwości i dzielenia się nią z innymi, z najbliższymi, którzy są wśród nas. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na terapię telefoniczną lub online bądź do gabinetu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.