Wypadający bark

34 odpowiedzi
Witam, mam problem z barkami, czuję jakby bark wypadał na moment ze swojego miejsca po czym wracał na poprawne położenie.
Utrudnia mi to wszelkie wykonywanie sportów przy użyciu rąk.
Czy fizjoterapeuta może mi pomóc z moim problemem czy w takim przypadku skierować się do ortopedy?
Poprzez RTG i USG lub sam rezonans dobrze by było ustalić powód tejże niestabilności. Jakie sporty mogą problem pogłębiać, a jakie są wskazane. Poprzez rehabilitację można poprawić jego funkcjonowanie, a przede wszystkim ćwiczeniami starać się bark w jak największym stopniu ustabilizować.
Z wynikami badań można udać się również do chirurga ortopedy, czy ma jakąś propozycję operacji poprawiającą stabilność i funkcjonowanie.

Witam
Zalecam udać się zarówno do ortopedy jak i fizjoterapeuty. Lekarz potrzebny jest ponieważ najprawdopodobniej będą potrzebne badania obrazowe by ustalić dokładnie przyczynę takiego stanu rzeczy a następnie ją usunąć i zlikwidować przyczyny.

Pozdrawiam
Witam. Nie wiem, co w takiej sytuacji mógłby zaradzić ortopeda. Mogę mówić w swoim imieniu - jest wiele skutecznych metod, które mógłbym zrobić począwszy od diagnozy, terapii osteopatycznej nakierowanej na normalizację napięć w stawie ramiennym kończąc na odpowiednim treningu ogólnym oraz przygotowującym pod wybraną dyscyplinę sportu. Zapraszam i pozdrawiam serdecznie. Paweł Kaczorowski
Witam,
proponowałbym Panu najpierw udać się na ocenę do ortopedy i wykonać USG, w razie konieczności być może zajdzie konieczność wykonania badania MRI (rezonans magnetyczny) dla obrazowania stanu obrąbka stawowego. Pytanie też zasadnicze - czy to co pacjent czuje jako "wypadanie" faktycznie nim jest bo może okazać się iż w ogóle nie ma to związku z niestabilnością w stawie ramienno-łopatkowym.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Jeżeli nie jest to problem pourazowy to fizjoterapia powinna być skuteczna. Jeżeli jest to efekt urazu bardzo często mimo długotrwałej fizjoterapii problem nawraca i niezbędne jest leczenie operacyjne.
Witam
Myślę, że warto najpierw udać się do ortopedy, który zapewne skieruje na badanie obrazowe, które oceni strukturę barku. Gdy będzie już wiadomo jakie podłoże ma owe wypadanie fizjoterapia może okazać się bardzo pomocna.
Pozdrawiam
Witam.
Podszedł bym do sprawy dwutorowo.
Z jednej strony proponuję terapię u fizjoterapeuty i dałbym trochę czasu na efekty (ile tego czasu dać oceni fizjoterapeuta podczas wizyty) i jednocześnie przy tak utrudniających życie objawach poleciłbym wizytę u ortopedy, który się wypowie o innych metodach leczenia.
W ten sposób nie straci Pan czasu na ewentualne przygotowanie do bardziej inwazyjnej terapii a jednocześnie zostanie miejsce na terapię zachowawczą.
Można odwiedzić kilku specjalistów w celu porównania propozycji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam, najpierw sugerowałbym wizytę u ortopedy i pogłębienie diagnostyki potem można udać się do fizjoterapeuty.
Każdy z tych specjalistów pomoże na swój sposób. ortopeda oceni stopień niestabilności stawu natomiast fizjoterapeuta wprowadzi trening stabilizacyjny dla całego kompleksu barkowego. Dobrym pomysłem może być współpraca z fizjoterapeutą pracującym na siłowni jeśli Pan/Pani już trenuje
Dzień dobry, jeśli trafi Pan do dobrego fizjoterapeuty, to na pewno poczuje się Pan lepiej. Musi przeprowadzić obszerny wywiad oraz dobre badanie oparte na testach funkcjonalnych. Badania obrazowe takie jak USG lub MRI nie zawsze są konieczne. Pozdrawiam
Dzień dobry. Należy najpierw określić stopień niestabilności stawu. Do tego celu wykonuje się badania przedmiotowe - mające na celu określić ewentualne zwiększenie ruchomości translatorycznej w stawie tzn. większy "luz" torebki stawowej i więzadeł. To badanie może wykonać zarówno fizjoterapeuta jak i lekarz ortopeda. Dla dokładniejszej oceny stanu struktur stawu barkowego często wykorzystywane jest badanie USG. Po jego wykonaniu, posiada się informację na temat stanu obrąbka stawowego i stopnia jego ewentualnego uszkodzenia. Takie badanie wykonuje lekarz ortopeda lub radiolog. Mając informacje po badaniu - lekarz podejmuje decyzję czy staw kwalifikuje się do leczenia zachowawczego czyli rehabilitacji. Wtedy wszystko w rękach fizjoterapeuty i Pana.
Pozdrawiam!
proponuję ortopede
Tak, fizjoterapeuta może pomóc. Po przeprowadzeniu badania funkcjonalnego powinien wiedzieć co robić dalej i jaka jest szansa na bezinwazyjną pomoc. Pozdrawiam
Witam,
Problem może spowodowany wieloma czynnikami. Zaczynając od zbyt luźnego aparatu torebkowo więzadłowego, poprzez złe ustawienie łopatki na klatce piersiowej. Odpowiednio wyszkolony Fizjoterapeuta będzie potrafił zbadać dokładnie przyczynę problemu i zalecić odpowiednie ćwiczenia stabilizujące staw ramienny.
Witam. Fizjoterapeuta może przeprowadzić badanie funkcjonalne stawu i po nim oceni czy bark wymaga interwencji chirurgicznej czy fizjoterapii. Pozdrawiam.
Witam serdecznie. Dużo zależy od tego czy był uraz czy nie. Jeśli tak to warto sprawdzić w jakim stanie jest obrąbek stawowy( najlepiej MRI , ewentualnie USG). Kolejną sprawą jest to, czy jest problem bólowy czy "tylko" uczucie przeskakiwania.
Praktyka pokazuje, że przy dużych niestabilnościach wzmocnienie stożka rotatorów daje zazwyczaj dobre efekty.
jak fizjoterapia nie pomoże to do ortopedy
Szanowna/y Pani/e,
Biorąc pod uwagę powyższy opis dolegliwości należy brać pod uwagę nawykowe zwichnięcie stawu ramiennego powstałe wskutek naciągnięcia lub bez wtodzonej hipermobilności stawów.
Dokładną przyczynę oraz sposób leczenia określa się podczas wizyty. Jeśli rehabilitacja nie przynosi pożądanego skutku wówczas rozważa się zabieg operacyjny.

Pozostaje do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam badanie ortopedyczne z pewności przyspieszy proces rehabilitacyjny ale równie dobrze można udać się odrazu do fizjoterapeuty. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam
Serdecznie zapraszamy w celu zdiagnozowania problemu. Po wstępnej analizie będziemy wiedzieć w czym problem (gdyż bez konsultacji ciężko-za dużo możliwości) i zadecydujemy czy terapia z fizjoterapeutą czy wizyta u ortopedy. Konsultacje lekarskie również dostępne są w naszym Centrum. Pozdrawiamy i zapraszamy.
Witam,
jeśli nie łączy Pan/i tej niestabilności barku z przebytym urazem to fizjoterapeuta jest jak najbardziej w tym czasie wskazany. Często wady postawy ciała: protrakcja łopatek- barki wysunięte do przodu, przykurcz mięśni piersiowych oraz długotrwałe opieranie się na przedramionach przed biurkiem powodują przeciążenia doprowadzające do niestabilności barku.
W tej sytuacji trzeba unikać opierania się na przedramionach oraz skupić się na korekcie ustawienia barków, wzmocnieniu gorsetu mięśniowego obręczy barkowej.
Jeśli natomiast odczuł Pan/i ostry ból podczas wykonywania jakiegoś ruchu i wiąże Pan/i swoja niestabilność barku z jakimś urazem wtedy wizyta u ortopedy jest jak najbardziej wskazana. Ortopeda zdiagnozuje za pomocą USG (proszę zapisać się na wizytę z diagnostyka USG) przyczynę niestabilności barku i zaproponuję metody leczenia - operacja w przypadku uszkodzenia mechanicznego tkanek miękkich (np: obrąbek stawy barkowego, stożek rotatorów) lub skieruje do fizjoterapeuty na leczenie zachowawcze.
Witam , jest podejżenie że ma Pan/Pani nawykowe zwichnięcie barku, radziłbym się udać w pierwszej kolejności do ortopedy - jeśli wykluczy poważne schorzenie to wtedy do fizjoterapeuty/osteopaty. Pozdrawiam GZ
Witam, z uwagi na chęć uprawiania sportów aktywizujących kończyny górne proponuje dokładna diagnostykę obrazowa u ortopedy. W takim przypadku należy mieć dokładne rozeznanie na temat stanu struktur stawowych. Jest to niezbędne do określenia rokowań sukcesu terapii funkcjonalnej, wytyczenia ram czasowych rehabilitacji oraz jej celu. Niektóre formy niestabilności trudno w pełni wyleczyć metodami zachowawczymi ortopeda powinien udzielić informacji na temat rokowań.
Najlepiej byłoby pracować z zespołem ortopeda fizjoterapeuta. Problem niestabilności może wymagać operacji, a z pewnością będzie wymagał kinezyterapii
Tak fizjoterapeuta pomoże. Pozdrawiam :)
Witam
Myślę że należałoby najpierw wykluczyć wszelkiego rodzaju urazy a następnie rozpocząć rehabilitację w celu zwiekszenia stabilności stawów.
Jeśli stan jest świeży i towarzyszy mu ból, to diagnoza lekarska może być potrzebna (USG, rezonans). Jeśli stan trwa od miesięcy lub lat i ból na jest cały czas obecny, to ćwiczenia stabilizacji zadziałają najlepiej.
Witam,
Wszystko zależy co wyjdzie na prześwietleniu (RMI lub TK). Jeśli takowe badania są zrobione to jak najbardziej można udać się do fizjoterapeuty. Dalszy wywiad i konsultacja powinna rozwiązać sytuację nawracania tej dolegliwości. Pozdrawiam Warszawę -zapraszam Wrocław.
Zdecydowanie wizyta u fizjoterapeuty, który zna się na rehabilitacji barków wystarczy.
Witam. Polecam udać się do fizjoterapeuty. Zdiagnozuje jaka jest przyczyna i na pewno pomoże. Fizjoterapia na prawdę działa.
Dzień dobry, właściwe byłoby udać się do obu specjalistów, zarówno do ortopedy - w celu zlecenia badań obrazowych, jak i fizjoterapeuty - edukacja prawidłowego ruchu w stawie ramieniem, z uwzględnieniem wyrównania dysbalansu mięśniowo - powięziowego. Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników m.in. od jaka dawna zarysowują się obecne dolegliwości, czy są jakieś konkretne ruchy ( powtarzalne) dla stawu przy których następuję dany problem, czy wystąpił jakiś uraz itp.
Na podstawie szczegółowo zebranego wywiadu oraz badania klinicznego można postawić rzetelną diagnozę.
Reasumując terapeuta dysponujący odpowiednim poziomem wiedzy jest w stanie pomóc przy Pani/Pana problemie.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Witam serdecznie. Opisywane przez Pana/Panią objawy mogą świadczyć o nawykowym zwichnięciu barku/ barków. Istotne jest czy doznał Pan / Pani wcześniej jakiegoś urazu. Jak długo trwają dolegliwości i w jakim stanie są tkanki (mięśnie, więzadła, struktury kostne) wpływające na działanie stawu. Dopiero posiadając taką wiedzę można podjąć decyzję czy ćwiczenia stabilizujące bark są w stanie złagodzić lub zupełnie wyeliminować dolegliwości. Czasem potrzebny jest zabieg podczas którego zakotwicza się bark ponieważ leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu. Natomiast rehabilitacja jest bardzo istotna zarówno w okresie przygotowania do zabiegu jak i po nim. Proponuję zapisać się do mnie na bezpłatną konsultację, po wywiadzie będę w stanie pomóc Pan/ Panu bardziej. Jeśli będzie taka potrzeba skieruję na ocenę do odpowiedniego specjalisty - ortopedy.
Pozdrawiam.
Witam. Myślę że dobry fizjoterapeuta sobie z tym poradzi, Przeprowadzi dokładną diagnozę i zdecyduje czy jest w stanie pomóc czy wysłać pacjenta do ortopedy albo innego specjalisty. Aby skorzystać z rehabilitacji nie potrzeba skierowania od lekarza.