Wynik USG piersi - zaburzenie echogramu

5 odpowiedzi
Witam serdecznie, bardzo bym prosiła o interpretację wyników USG piersi. Mam 34 lata, jestem po przebytej terapii hormonalnej.

Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej.
W sutku lewym rozproszone torbiele proste o śred. do 5 mm. Na godz. 1-ej, 1 cm od otoczki zaburzenie echogramu tkanki gruczołowej z drobynmi torbielami w obszarze 9x6mm.
W sutku prawym pojedyncze, rozproszone torbiele proste o śred. do 4 mm.
Na godz. 9-ej, 2cm od otoczki torbiel złożona o wym. 5 x 5 mm.
Przewody mlekowe obustronnie nieposzerzone. Skóra i tkanka podskórna bez zmian.
Palpacyjnie brak wyczuwalnych patologicznych oporów. Doły pachowe wolne od struktur patologicznych. BIRADS 3.

Ostatnie USG miałam wykonywane w październiku (rowniez BIRADS 3) i nie wykazało ono zaburzenia echogramu w lewiej piersi. Za to była torbiel złożona, której teraz nie ma w lewej piersi a która pojawiła się w prawej. Lekarz wykonujący USG stwierdził, że wyniki są w miarę ok i nie ma powodu do zmartwien. Prosiłabym jednak o drugą opinie oraz o wytlumaczenie, co to takiego zaburzenie echogramu tkanki. Czy to jednak coś poważnego?
Droga Pani,
Pracują w Centrum Onkologii proponuję wizytę na Garncarskiej 11 w Ambulatorium Kliniki Chirurgii Onkologicznej. Fachowa ocena, dalsza diagnostyka, rozwiązanie problemu; bez obaw, Garncarska to nie wyrok a fachowa pomoc. Powodzenia

Istotnie nie ma powodu do niepokoju - Pani piersi wymagają okresowej kontroli - co 6-8 m-cy, z powodu obecnych torbieli. Torbiel jest to rodzaj pęcherzyka wypełnionego płynem tkankowym - mogą pojawiać się, znikać i zmieniać wielkość - dlatego w kolejnych badaniach są różnie opisywane; zaburzenie echogramu oznacza, że w na pewnym obszarze struktura tkanki jest nieco inna, niż w pozostałym miąższu - najczęściej na tle zwłóknienia lub stłuszczenia - nie jest to patologia
Dzień dobry,

Zmiany torbielowate to najczęściej występujące łagodne zmiany w piersiach, zaburzenia echogramu to oznacza że tkanka ma mniejszą lub większa przenikalność dla fal USG od otoczenia . Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego została Pani zakwalifikowana do kategorii Birads 3 w USG. Oznacza to że powinna Pani być poddana bardziej wnikliwej obserwacji, być może należy wykonać mammografię a w niektórych przypadkach biopsję. Do pełnej oceny jest niezbędne zbadanie pacjentki. Mam nadzieje że pomogłem

pozdrawiam
Dr med. Grzegorz Szczęśniak
Witam , wynik USG piersi nie budzi niepokoju onkologicznego- BIRADS 3 -oznacza że radiolog zaleca kolejną kontrolę za 6 m. Torbiele nie mają znaczenia onkologicznego, nie wymagają ścisłej kontroli ,a zaburzenie echogramu -to nieokreślone zaburzenie struktury piersi, wynikające najpewniej z obrzeku tkanki gruczołowej -wynikające z fazy cyklu miesiaczkowego lub przebytej hormonoterapii - do obserwacji. Proszę się nie martwić.
Na obecną chwilę nie ma powodu do obaw.Jednak skala BIRADS 3 sugeruje zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.Wymaga to częstszej kontroli piersi,przynajmniej 1 raz/6 miesięcy.Przydałoby się wykonać mammografię/mammografia jest bardziej wiarygodna w wykrywaniu raka piersi niż usg/