Wynik TK kręgosłupa i biodra

27 odpowiedzi
Dzień dobry,
Chciałbym się zapytać, co mogę poczynić w niżej wymienionym wyniku tk biodra i kręgosłupa?
Objawy, to głównie pieczenie w pachwinie, ból promienieje do kolana, a w nocy jest najgorzej bo nie da się spać.
Wynik:
Krążki międzykręgowe L1-L2 iL2-L3 prawidłowe, na poziomie L3-L4 uwypuklony w kierunku prawobocznym krążek międzykręgowy nieznacznie zwęża prawy otwór międzykręgowy. Na poziomie L4-L5 uwypuklony ku tyłowi krążek miedzykręgowy nieznacznie modeluje worek oponowy oraz umiarkowanie zwęża otwory miedzykręgowe. Zwężenie przestrzeni miedzykręgowej L5-S1. Uwypuklony krążek miedzykregowyL5-S1lacznie z osteofitami na krawędziach trzonów kręgów znacznie zwęża otwory miedzykręgowe z możliwym uciskiem korzeni L5,zwlaszcza korzenia po stronie prawej. Spondyloliza międzywyrostkowych części łuku kręgu L5 bez kregozmyku. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych L4-L5-L5-S1.Kanaly kręgowe bez cech stenozy. znaczne zmiany zwyrodnieniowe w objętych badaniach częściach stawów krzyżowo-biodrowych z zarośnięciem szpary stawu po stronie prawej. przy powierzchni stawowej w lewej kości biodrowej widoczne są przylegające do siebie torbielowate zmiany o łacznym przekroju do około 15mm,najpewniej o łagodnym charakterze.
Polecam terapię dr Cox'a u Cezarego Króla

Jestem w stanie pomóc terapią, to typowe zmiany którymi się zajmuje na codzień. Zapraszam na wizytę i rehabilitację, pozdrawiam Piotr Drząszcz mgr spec. fizjoterapii, dyp. terapeuta manualny
Terapia manualna (mobilizacja) , zabiegi fizykalne i kinezyterapia. Wszystko to co napisałem dobieramy indywidualnie do pacjenta podobnie jak leki. Nikt via net nie wypisze Panu leków.
Najlepiej jeżeli uda się Pan do terapeuty manualnego, który zbada i podda terapii Pański kręgosłup oraz obręcz biodrową.
W takiej sytuacji potrzebny jest wywiad i testy funkcjonalne,które pomogą określić Pana problem główny.Terapia musi być dobrana indywidualnie i skonfrontowana bezpośrednio z pacjentem.A ćwiczenia i sposób dotarcia do problemu głównego najlepiej ustali specjalistyczny fizjoterapeuta/osteopata ,który potrafi ocenić czy wykonuje je Pan bez niepotrzebnych i niebezpiecznych ''mechanizmów unikania''.Pozdrawiam.J.Zawodniak
Samemu nic się nie poczyni, ponieważ dalej nie wiadomo "co i jak". Należy za pomocą testów ortopedycznych zbadać (zróżnicować) skąd pochodzi główny ból i zaplanować rehabilitację (konieczna terapia manualna). Zatem do Fizjoterapeuty :)
Szanowny Panie,
opisane symptomy oraz wynik badania TK pokrywają się ze sobą tzn odczuwane przez Pana dolegliwości bólowe wydają się być spowodowane problemem z kręgosłupem.
W związku z powyższym sugeruję skierować całe siły na zabiegi lecznicze kregosłupa lędźwiowo-krzyżowego, np. terapia manualna, masaż leczniczy, fizykoterapia, ćwiczenia. Niezbędnym elementem jest analiza postawy ciała (oraz wyeliminowanie złych nawyków ruchowych) oraz indywidualny dobór ćwiczeń- bez tego efekt leczenia będzie osłabiony.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie!
Szczegółowo przeprowadzony wywiad + badanie kliniczne pozwoli zinterpretować czy wyniki Tomografii są spójne z generowanymi Pana objawami. Diagnozę można postawić wyłącznie podczas wizyty. Sam obraz tomografii bez badania klinicznego może wprowadzić pacjenta w tzw. "zamęt diagnostyczny".
Zalecam konsultację u terapeuty manualnego/osteopaty/fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Zalecam udać się do fizjoterapeuty, który pracuje metodą McKenziego. Odpowiednio dobrane ćwiczenia spowodują zreponowanie się krążka międzykręgowego, co powinno uśmierzyć ból. Niestety terapia potrzebuje czasu, by zadziałać.
Pozdrawiam
Witam po zapoznaniu się z opisem jest to rzeczywiście problem ale da się go rozwiązać kwestia zbadania jak to wygląda w rzeczywistości ponieważ opis często nie oddaje stanu rzeczywistego dlatego zapraszam na konsultacje. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry. Badania obrazowe są bardzo istotne - ale to Pani stan kliniczny jest kluczowy. Należy Panią dokładnie zbadać. Objawy, które Pani opisuje - ból promieniujący do kolana może być związany z obciążeniem dysku L4. Pieczenie w regionie pachwiny może mieć związek ze stawem krzyżowo-biodrowym po stronie P. Jednak, żeby móc to zweryfikować - należy Panią dokładnie zbadać - zarówno pod kątem struktur stawowych i mięśniowych jak i neurologicznie, w celu próby określenia faktycznego pochodzenia bólu. Pozostałe dane opisane przez radiologa wydają się nie mieć bezpośredniego związku z opisywanymi przez Panią aktualnie objawami. Polecam udać się do dobrego fizjoterapeuty w Pani okolicy.
Życzę jak najszybszej redukcji objawów bólowych!
Pozdrawiam!
Proszę udać się do fizjoterapeuty, który poprzez badanie i testy manualne stwierdzi, czy Pańskie objawy faktycznie pochodzą z kręgosłupa. Następnie zaproponuje Panu terapię poprzez którą jest szansa na zmniejszenie objawów, a nawet ich całkowitą likwidację.
Dzień dobry,
Na wstępnie nasuwa mi się dużo pytań, po pierwsze które biodro daje u Pana takie objawy (tk dotyczy i mówi o zmianach w obu), jaka jest ruchomość stawów, które ruchy są zaburzone, jaka jest jakość ruchu, czy lepiej Panu w zgięciu czy wyproście, jak są ułożone talerze biodrowe itp. Trzeba zrobić cały wywiad i diagnostykę. Z tego co Pan opisuje wynika najprawdopodobniej, że pomimo dużych zmian w kręgosłupie, główny problem stwarza więzadło krzyżowo-biodrowe, oraz podrażnienie nerwu zasłonowego, który daje objawy aż do kolana. Biorąc pod uwagę poważne zmiany degeneracyjne jakie już Pan posiada z pewnością ma Pan również duży problem z ukrwieniem tej okolicy. Problem z pewnością jest złożony i wiele struktur wpływa u Pana na te objawy. Powinien Pan również skonsultować z ortopedą zmiany torbielowate (kolejne pytanie: czy są one na TK pełne, białe, czy może wyglądają jak okrąg?). Potrzebna jest terapia manualna, powięziowa, wisceralna (jakość powłok brzusznych jaka jest? czy brzuch nabrzmiały, twardy, czy są problemy trawienne?), dobrymi dla Pana technikami będzie dodatkowo klawiterapia, oscylacje, trakcja kręgosłupa lędźwiowego,rozluźnienie mięśnia iliopsoas, oraz piriformis, terapia na otworze zasłonowym miednicy, rozluźnienie powięzi Scarpy, poprawa przepływów tętniczo-żylnych. Po opracowaniu tych struktur należy przeanalizować Pana dzień powszedni i zniwelować sytuacje stwarzające ból bądź wpływające na pogorszenie problemów (poprawa jakości stania/ siedzenia/ zginania się/ pracy i wypoczynku/sportu).
Dzień dobry. Dla prawidłowej analizy badania TK jest konieczne przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badania manualnego/neurologicznego - wtedy możemy potwierdzić lub nie występowanie degeneracji na wybranych poziomach kręgosłupa. Ból pachwiny z promieniowaniem może mieć pochodzenie odkręgosłupowe ale także być związane ze stawem biodrowym - zatem informacja o wieku pacjenta i badanie miednicy oraz stawu daje pełny obraz stanu zdrowia.
Witam
Zmiany strukturalne w obrazie badania zawsze są wynikiem czegoś. Warto skonsultować się z terapeuta manualnym, najlepiej z doświadczeniem. Na bazie tego badania i oceny objawów można postarać się o postawienie wstępnej diagnozy i podjęcie leczenia zachowawczego. Terapeuta będzie w stanie po badaniu manualnym i ocenie wzrokowej ciała pacjenta zweryfikować objawy aktualne z możliwością generowania ich przez struktury zmienione chorobowo. Każdy przypadek to sprawa indywidualna i nie da się wszystkiego przewidzieć, ale zawsze warto podjąć leczenie zachowawcze.
Pozdrawiam
Witam,
Bazując jedynie na opisie, to badanie TK nie wykazuje nic takiego niepokojącego na pierwszy rzut. Sa oczywiscie zmiany w kręgosłupie, ale one wcale nie muszą powodować takich objawów. Najrozsądniej byłoby udać się do terapeuty manualnego, który w pełni przeanalizuje Pana objawy i wówczas będzie mógł coś więcej powiedzieć, a przede wszystkim pomóc w zniesieniu dolegliwości i przywrócić komfort życia.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Konieczna jest diagnoza ruchowa i sprawdzenie reakcji na powtarzanie poszczególnych ruchów (metoda McKenzie), a nastepnie terapia odpowiednia do wyników badania. Praca z tkankami miękkimi (terapia manualna) oraz stabilizacja spiralna prawdopodobnie bedą również potrzebne, żeby rozluźnieć zbyt napięte mięśnie i ustabilizować wypuklinę w prawidłowym ułożeniu wzmacniając osłabione grupy mięśniowe. Powodzenia!
Dzień dobry,

Patrząc na wyniki, można zaobserwować kilka zmian, które z pewnością odpowiadają za wymienione przez Panią/Pana objawy. Na samym początku uwypuklenia dysków, które zawsze mają prawo wchodzić w kontakt z korzeniami nerwowymi (trochę przypomina to "balon na dętce", który w konkretnym kierunku może haczyć o nerw). Obserwujemy to na poziomie L3-L4, L4-L5, L5-S1 - są to odpowiednie poziomy przejścia lędźwiowo-krzyżowego, odpowiadające Dermatomom unerwienia ( załączam link do obrazka pokazującego jak to przebiega:

fizjoterapeuty.pl/wp-content/uploads/2014/02/dermatom1.jpg
Przejście niebieskiego na różowy kolor, tak jak występuje przebieg tak mogą pojawiać się różne objawy, parestezje, mrowienia, drętwienia, ból, pieczenia itp.

Jak widać najbardziej uwypuklenia wędrują w prawy bok, stąd można przypuszczać, że to właśnie po tej stronie są większe objawy.

Również istotna jest sprawa zarośnięcia stawu krzyżowo-biodrowego, poprzez procesy degeneracyjne. Ogranicza to możliwość ruchu i z pewnością wywołuje również napięcia mięśniowe, które mają prawo uciskać na mięśnie, boleć podczas chodzenia, bądź leżenia w odpowiednich pozycjach.

Przede wszystkim warto by było takie wyniki skonsultować z ortopedą bądź neurologiem. Natomiast kolejno udać się do fizjoterapeuty, w celu dokładnego jeszcze diagnozowania wraz z zaplanowaniem terapii (ćwiczenia, terapia manualna, zabiegi fizykalne). Według mnie, można odwrócić te objawy ze strony odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale będzie to wymagać trochę pracy z Pani/Pana strony, oraz kilkukrotnych wizytyt w gabinecie fizjo.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
TK to "pacjent wirtualny" , proponuję konsultację ortopedyczną lub fizjoterapeutyczną z dokładnym badaniem. W wielu przypadkach najważniejszą rolę odgrywa fragment od "dzień dobry" , do "wynik". Czyli odczucia pacjenta. Najlepiej nie konsultować swojego przypadku internetowe. Pozdrawiam.
Witam,

polecam udać się do dobrego fizjoterapeuty aby rozpocząć leczenie.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Odpowiednia byłaby gimnastyka bez dużego przeciążenia, gimnastyka w wodzie w miarę możliwości. Podczas jakichkolwiek ćwiczeń bądź gimnastyki należy słuchać organizmu i w momencie pojawienia się bólu zmienić na mniej obciążające ćwiczenia. Od poniedziałku do piątku trzy ćwiczenia trzy razy dziennie. Co tydzień inny zestaw ćwiczeń. Przykładowe ćwiczenia:
1. Leżenie na plecach w pozycji krzesełkowej na twardym podłożu, pufa lub krzesło pod łydki, ręce wzdłuż tułowia, mała poduszka pod głowę. W tej pozycji lekko nacisnąć łydkami na krzesło, napiąć mięśnie brzucha tak, aby miednica poruszała się do przodu i do tyłu, w tym momencie skierować podbródek do mostka. Odcinek lędźwiowy podczas napinania mięśni brzucha musi dotykać podłoża, w czasie rozluźniania mięśni i poruszania miednicą do tyłu odcinek lędźwiowy ma oderwać się delikatnie od podłoża (bez użycia siły, użyć 10%). W razie wystąpienia bólu zmniejszyć zakres siły. 10x
2. Ta sama pozycja. Unieść odcinek lędźwiowo-krzyżowy, utrzymać 5 sekund, wdech nosem wydech ustami, maksymalny wydech do napięcia mięśni brzucha – kładziemy pośladki. Rozluźnienie. 10x
3. Dwie piłki tenisowe (niezbyt twarde) wsadzić do skarpetki i zawiązać tak, aby się nie przemieszczały. Na twardym podłożu położyć się tak, by kręgosłup znajdował się w miejscu pomiędzy piłkami. Nogi zgięte w kolanach. Piłkami po kręgosłupie „jedziemy” od góry nad odcinek lędźwiowy, dopiero po tygodniu włączyć do ćwiczenia odcinek lędźwiowy. Wykonujemy ćwiczenie ostrożnie i co kawałek robimy przystanek, w razie bólu wracamy wyżej i powtarzamy czynność. 1xdziennie. Jeżeli zastosujemy ćwiczenie rano i nie będzie bólu ani innych dolegliwości lub dyskomfortu 2 lub 3xdziennie.
Jeżeli pojawią się bóle w kończynie lewej (dot. torbieli) należy zmniejszyć ilość ćwiczeń i zwiększać w miarę możliwości.
W wodzie ćwiczenia w pozycji stojącej, np. proste chodzenie przód-tył, boki, ruchy okrężne bioder. Ponadto pojawić się powinna odpowiednia dieta i kontrola lekarska.
Pozdrawiam
dzien dobry.
zapraszam do gabinetu na konsultacje, poniewaz duzo by tu pisac jak mozna zdzialac. Trzeba Pana zbadac i przeprowadzic wywiad. Pozniej mozemy ustalic dalszy plan leczeni. I oczywiscie ze jest wiele sposobow aby zmnijeszyc dolegliwosci bolowe i poprawic komfort zycia.
pozdrawiam
Witam. Sugeruję terapię manualną.
Witam Serdecznie, na podstawie samego opisu z TK nie układa się programu rehabilitacyjnego, podstawą jest badanie samego zainteresowanego i ocena kliniczna jego problemu, opis jest tylko kawałkiem papieru który mówi nam gdzie i w jakiej strukturze są uszkodzenia i deficyty ale nie mówi nam. która z nich jest przyczyną problemu. Proszę udać się do specjalisty - terapeuty manualnego, osteopaty aby wykonał badanie manualne i przeprowadził testy dla poszczególnych struktur. Po takim badaniu jeśli zostanie dobrze przeprowadzone dowie się Pan co dalej trzeba robić. Nie szukałbym złotego środka na forach itp. Proszę udać się do specjalisty.
Pozdrawiam Łukasz Kłos
Dzień dobry,
badanie obrazowe to jedno, natomiast ocena funkcjonalna to drugie. Nie wiadomo, która z tych rzeczy ma realny wpływ na Pański stan, a badanie obrazowe nie odpowie na to pytanie. Konieczny jest rzetelny wywiad i badanie funkcjonalne u wykwalifikowanego fizjoterapety.
Dzień dobry,
wskazane przez Pana objawy mogą być wynikiem ucisku na nerw, wzmożonym napięciem mięśniowo-powięziowym, zablokowaniem stawów międzykręgowych. Oprócz opisu TK należy zbadać klinicznie i przeprowadzić terapię. Z tymi problemami należy udać się do fizjoterapeuty, samodzielnie nie zalecam żadnych działań.
Pozdrawiam
Kamil Struk
Nie można wyciągać wniosków diagnostycznych i terapeutycznych na podstawie opisanych wyników badań obrazowych. Badania naukowe potwierdzają, że brak jest wyraźnej korelacji pomiędzy wynikami badań obrazowych, a występowaniem objawów. Jest dużo wyników badań obrazowych tzw. pseudo-pozytywnych (wykazujących istnienie zmian patologicznych przy równoczesnym braku objawów badanego) i pseudo-negatywnych (wykazujących brak istnienia zmian patologicznych przy równoczesnym występowaniu objawów u badanego). Dlatego słusznie badania obrazowe nazywane są dodatkowymi, uzupełniającymi lub pomocniczymi. Określenia te wskazują na właściwe ich miejsce w procesie diagnozowania narządu ruchu. Nie mogą one być podstawą do diagnozowania, a jedynie narzędziem pozwalającym na wykrycie poważnych patologii - określają one występowanie przeciwwskazań lub ich brak podczas kwalifikowania pacjenta do terapii ruchowej. Podstawą do diagnozowania w tym przypadku jest prawidłowo zebrany wywiad i przeprowadzone szczegółowo badanie przedmiotowe.
Aby precyzyjnie ustalić źródło Pana objawów, polecam poddać się diagnostyce różnicowej wg Metody McKenziego