Wynik TK klatki piesiowej .powiększone węzły chłonne ???

3 odpowiedzi
robiłem badanie tk klatki piersiowej ,bez kontrastu,z powodu uczucia ucisku w klatce piersiowej.wymienię to co mnie niepokoji w opisie.widoczny węzeł nadobojczykowy lewy o wymiarach 11x9x3,5 mm.ale na tym tomografie klatki są również wymienione inne węzły - w okonie aortalno płucnym o wym ok 13x9 mm,pod rozwidleniem tchawicy ok 12x7 mm,oraz przy prawej wnęce płucnej ok 10x6 mm.co mam myśleć o tych węzłach i o tym nadobojczykowym.czy one wszystkie są powiększone.czy mogę mieć jakiś nowotwór , np. rak żołądka,szyji,płuc lub jakiś inny.co dalej robić z tymi węzłami,jakieś badania ??
Witam.
Nie widzę badania, ani nawet opisu, ani nie mogę Pana zbadać, wiec konsultuje w zasadzie Pana interpretacje wyniku badania.
Powiększone węzły chłonne nadobojczykowe zawsze budzą niepokój onkologiczny. Za złośliwym charakterem powiększonego węzła chłonnego przemawiać będą:
-czas pojawienia się i wzrostu (zazwyczaj kilka tygodni),
-średnica >10-15mm, bądź węzły mnogie w pakietach,
-okrągły kształt, obecność martwicy w centrum węzła, nieregularny zarys torebki węzła, unaczynienie na obwodzie węzła,
-obecność mnogich węzłów lub pakietów.
Zalecam konsultacje chirurga onkologa oraz poszerzenie diagnostyki o bronchoskopię, gastroskopię i ew. PET.
Z wyrazami szacunku
dr n. med. Monika Bieniasz

powiększone węzły chłonne nie muszą oznaczać posiadania nowotworu.Wskazane jest,aby lekarz,który zlecił tomografię ,dał skierowanie na konsultację do pulmonologa
Badanie TK bez kontrastu jest w onkologii nieadekwatne,nieczytelne.
Nie jest praktycznie możliwa ocena węzłów ani innych struktur pod kątem patologii naciekowej, no chyba ,że coś jest ewidentne np. 5-10 cm
Generalnie węzły od 1-1,5 cm w osi krótkiej są podejrzane , więc w wykonanym badaniu żaden z nich nie budzi niepokoju, bo opisywana ich wielkośc jest max 9 mm.
Dalsze postępowanie i szukanie powodu złego samopoczucia -po konsultacji lekarskiej w gabinecie.