Wynik badania TK

4 odpowiedzi
Co oznacza wynik badania TK: w dolnej części przedniego dołu czaszki bardziej po stronie lewej widoczny hipodensyjny obszar o wymiarach 3,8x1,5x1,1 cm odpowiadający bliźnie w strukturach mózgowia. Poza tym zmian o charakterze ogniskowym w strukturach mózgowia nie uwidoczniono. Jestem po kraniotomii czołowo-skroniowej prawostronnej i zaklipsowaniu tętniaka tętnicy łączącej przedniej mózgu. Czy to jest coś groźnego?
Szanowny Pacjencie,
zaczną od końca. ,,Groźne" mogły być następstwa tętniaka łączącej przedniej mózgu, ale na szczęście ów został zaklipsowany. Ponieważ opis mówi o bliźnie, to jest to najprawdopodobniej pozostałość po owej interwencji przezczaszkowej. Aby to zweryfikować radzę z tym wynikiem udać się do neurochirurga (najlepiej tego, który był operatorem).
dr Andrzej Żytkowski

Nic groźnego, zmiany pooperacyjne
Witam. Powyższy opis badania świadczy o przebytym w przeszłości uszkodzeniu tkanki mózgowej - przyczyn takiego stanu może być wiele. Warto obserwować stan neurologiczny okresowymi kontrolami w poradni neurologicznej, tym bardziej iż jest w wywiadach operacja. Ważne są też wiek i inne obciążenia o których tu nie wspomniano. Pozdrawiam.
Dokładnie jak to przedstawiono w opisie jest to blizna, czyli ślad w mózgu po dawnym uszkodzeniu. Pytanie jest czy wcześniej była stwierdzana już taka blizna czy jest to sprawa nowa? i czy uszkodzenie to powoduje jakieś zaburzenia neurologiczne- i to należy ocenić neurologicznie