Wynik badania rezonansem magnetycznym - kręgosłup szyjny

5 odpowiedzi
Witam,

Otrzymałem dzisiaj wyniki badań rezonansem magnetycznym:
Zniesienie lordozy szyjnej.
Zmiany dehydratycyjno-degeneracyjne i obniżenie wysokości tarcz miedzykręgowych C4-C5, C5-C6 i C6-C7.
Na poziomie C4-C5 widoczna tylna, brzeżna po stronie prawej przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej, ok. 3,5mm do prawego otworu międzykręgowego z modelowaniem korzeni prawego nerwu rdzeniowego.
Na poziomie C5-C6 widoczna tylna przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej wnikająca ok 4,4 mm dokanałowo paramedialnie po stronie prawej i ok. 3mm paramiedialnie po stronie lewej, z modelowanie worka oponowego i obustronnym modelowaniem/uściskiem korzeni nerwów rdzeniowych.
Na poziomie C5-C7 tylna, paramiedialna po stronie stronie prawej przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej, wnikająca ok. 4,8mm do prawego otworu międzykręgowego z uciskiem korzeni prawego nerwu rdzeniowego oraz ok. 3mm do lewego otworu miedzykręgowego z modelowanie korzeniu lewego nerwu rdzeniowego.
Rezerwa płynowa przestrzeni podpajęczynówkowej worka oponowego zredukowana w odcinku C4-C7.
Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych bez ech ucisku czy modelowania.
Sygnał części kostnych kręgosłupa i tkanek miękkich przykręgosłupowych prawidłowy.

Moje pytanie brzmi: Czy w tym przypadku konieczny jest zabieg chirurgiczny? Chciałbym zaznaczyć, że mam 30 lat.
przed kwalifikacją do leczenia operacyjnego konieczne jest analizowanie obrazów a nie subiektywnego opisu, decyduje stan kliniczny chorego

Witam. Wybór dotyczący sposobu leczenia powinien być uzależniony od stanu klinicznego Chorego - czyli od tego co zmiany ujawnione w badaniu dodatkowym jakim jest MRI powodują u Pacjenta. Nie leczy się badań tylko człowieka. Z jednej strony zakres zmian ukazanych w badaniu świadczy o dużym zakresie problemu - z drugiej jednak strony czy ktoś podejmie się tak rozległej operacji (tak Neurochirurg jak i Chory), jeśli pomimo takich zmian radiologicznych nie występują objawy ubytkowe u Chorego, bo radiologicznych cech uszkodzenia (mielopatii) nie wydać - sprawny Terapeuta (rehabilitacji,fizjoterapii) pod okiem neurologa - powinien sobie z "problemem" poradzić. Podsumowując - zabieg chirurgiczny nie wydaje się być konieczny - jednak jest to opinia bez badania Pacjenta - czyli nie ostateczna. Pozdrawiam.
Szanowny Panie,
lekarz leczy ludzi, a nie wyniki badań pomocniczych. Zatem nie można proponować zabiegu chirurgicznego na podstawie badań obrazowych - przecież nie chodzi o ,,retusz zdjęcia" (które nb. w Pan przypadku jest rzeczywiście bardzo urozmaicone, biorąc po uwagę młody wiek), tylko poważną interwencję na Pana ciele. Zatem podstawową sprawą są objawy - pewnie one spowodowały, że zgłosił się Pan do lekarza, który skierował na badanie MR - a po drugie badanie pacjenta. Konieczna jest konsultacja neurochirurgiczna. Tym bardziej, że pacjent jest MŁODYM SPORTOWCEM. Jeżeli lekarz zdecyduje, że nie ma potrzeby operacji konieczny jest dobry terapeuta. Metody które polecam wielokrotnie przedstawiałem w korespondencji z Państwem - proszę je znaleźć.
dr Andrzej Żytkowski
Witam.
Decyzja dotycząca zabiegu operacyjnego powinna być podjęta głównie w oparciu o wywiad i badanie neurologiczne. Badanie NMR(w Pana przypadku faktycznie ukazujące duże zmiany) jestem jedynie badaniem dodatkowym, które oczywiście uwzględniamy, ale... bezwzględnym wskazaniem do operacji jest: obecność objawów ubytkowych w badaniu neurologicznym oraz brak poprawy (długo utrzymujące się dolegliwości bólowe) przy prawidłowo prowadzonym leczeniu zachowawczym. Pozdrawiam.
mgj
Niestety na podstawie samego badania MR nie można zadecydować o tym czy należy wykonać zabieg operacyjny, decyzje podejmuje się na podstawie badania neurologicznego i badania obrazowego, nie można tych dwóch rzeczy rozdzielić