Wykryto u mnie kręgoszczeline obustronna l5s1, na tym poziomie mam wypukline. Zalecenia to wzmocnien

2 odpowiedzi
Wykryto u mnie kręgoszczeline obustronna l5s1, na tym poziomie mam wypukline. Zalecenia to wzmocnienie brzucha i pleców.czy martwy ciąg z mniejszym obciążeniem jest przeciwwskazań?
1.Kto podał Ci te zalecenia? 2.Na jakiej podstawie określił, czy ta aktywność będzie dla Cibie najlepsza? (czy dokonał różnicującego badania czynnościowego określającego korelację obrazu przepukliny i kręgoszczeliny z ewentualnymi objawami typu ból i/lub ograniczenie ruchu w spoczynku/ w aktywności).
By wiedzieć jak postępować należy Cię w pierwszej kolejności zbadać. I nie mam na myśli wyłącznie badań obrazowych a badanie czynnościowe i napięciowe tkanek wykonane przez fizjoterapeutę. To on powinien dobrać CI najwłaściwszy sposób postępowania włączając w to:
1. regulację napięć tkankowych tak by uzyskać możliwie najlepszą mechanikę problematycznego obszaru
2.dobór specyficznych aktywności (trening terapeutyczny).
Gdyby wyżej wymienione przez Ciebie aktywności w pełni realizowały wskazane przeze mnie założenia to w ten sposób z powodzeniem w perspektywie długoterminowej trwale rozwiązywano by tego typu problemy. W mojej opinii te ćwiczenia (czyli brzuszki/grzbieciki czy martwy ciąg) nie mają nic wspólnego z współczesnym modelem rehabilitacji bazującym przede wszystkim na m in.: kontroli motorycznej i regulacji napięć tkankowych wg modelu tensegrity.
Życzę rozważnych decyzji,
Daniel

Martwy ciąg nie jest przeciwwskazaniem, a wskazaniem :)