Wychowałam sie w rodzinie alkoholowej. Nie miałam kontaktu dobrego z matką. Kiedy dorosłam i wyprowa

5 odpowiedzi
Wychowałam sie w rodzinie alkoholowej. Nie miałam kontaktu dobrego z matką. Kiedy dorosłam i wyprowadziłam się matka zaczeła szukać ze mną kontaktu, podczas wizyt przytulać się, mówić jak bardzo mnie kocha. A ja kiedy mnie przytula czuje dyskomfort..tak jak przytulałby mnie obcy człowiek...
Tak samo jak mówie że ją kocham (w odpowiedzi na jej wyznanie - nie chce zeby jej było przykro )brzmi dla mnie to obco..nie czuje znaczenia tego słowa,wiem że ją kocham ( jak trafiła np do szpitala płakałam bardzo -wiec jakies uczucia są) ale wydaje mi się to takie nieprawdziwe i nieszczere...Matka ma do mnie pretensje ciche ze jestem tak mało wylewna i nie lubie sie przytulac...Czy można jeszcze stworzyć więź z matką,która nie wykształciła się w dziecinstwie? Co w tej sprawie mozna zrobic?
Myślę, że można i warto spróbować. "Lepiej późno niż wcale". Wymaga to przyjżenia się relecjom, przekonaniom, warotściom. Warto poddać analizie obecny stosunek do mamy i do przeszłości i określić możliwość zmiany.Oczywiści nie ma gwarancji, że wszystko się uda. Warto to zrobić pod opieką terapeuty
Rafał Dobolewski

Szanowna Pani. Prawdopodobnie ma Pani szereg trudnych, nie do końca uświadomionych uczuć, żali i pretensji wobec Matki. Być może ma Pani do niej pretensje za to, że wzrastała Pani w rodzinie z problemem uzależnienia a ona nie potrafiła wziąć odpowiedzialności za problem. Te uczucia są na pewno bardziej złożone i niejednoznaczne, do ich treści zwykle dociera się w toku psychoterapii. Odpowiadając na Pani pytania, kiedy dotrze Pani do różnych często trudnych uczuć, Pani więź stanie się bardziej dojrzalsza, przestanie Pani wymagać od niej tego czego nie dała Pani w dzieciństwie. Matka symbolizuje zwykle opiekuńczość, poczucie troski i bezpieczeństwa. Zapewne te Pani dziecięce oczekiwania zostały zawiedzione. W toku długoterminowej psychoterapii można je stopniowo odzyskać a wtedy osoba matki z jej licznymi niedoskonałościami przestaje ciążyć.
Pozdrawiam.
Ważne byłoby przyjrzenie się Pani relacji z Mamą.
Poszukanie tego, czego Pani pragnie i potrzebuje w relacji z Mamą.
A także potrzeba przebaczenia.
Dzień dobry,
Opisana przez Panią sytuacja trudnej relacji z matką, jest skutkiem m.in. wychowywania się w rodzinie alkoholowej. Pyta Pani co można zrobić?... można rozpocząć terapię u terapeuty uzależnień zajmującym się terapią dla osób DDA tj. dorosłych dzieci alkoholików. Zajmuję się terpią osób DDA i jeżeli chciałaby Pani skorzystać z mojego doświadczenia to zapraszam.
Pozdrawiam
Aneta Pajączkowska
Szanowna Pani,
zawsze warto próbować - nigdy nie jest za późno! Zachęcam do konsultacji psychoterapeutycznej w Pani mieście. Jestem pewna, że otrzyma Pani odpowiednie wsparcie.
Pozdrawiam serdecznie i bardzo mocno trzymam kciuki!
Aleksandra Bienert