Witamy, mam 16 lat i od kilku miesięcy nie jestem w stanie czerpać przyjemności z praktycznie niczeg

2 odpowiedzi
Witamy, mam 16 lat i od kilku miesięcy nie jestem w stanie czerpać przyjemności z praktycznie niczego. Nie potrafię się cieszyć i bardzo zadko cokolwiek mnie bawi. Czuje się strasznie pusta, za razem zestresowana i bardzo źle się czuje psychicznie chociaz nie jestem w stanie stwierdzić nawet dlaczego. Nie mam zainteresowań i nie potrafię znaleźć czegoś co chociaz polubie. Nie wytrzymuje sama ze sobą jednego dnia i jest to okropnie męczące. Nawet jakbym chciała to zadko udaje mi się z kimś wyjść. Czuje że nie mam żadnego celu w życiu i jak mam przeżyć resztę mojego życia w takim stanie. Nawet rozmowy z przyjaciółmi mi nic nie dają i jak próbują mi pomóc to działa to tylko słownie na chwilę. Czuje że wszyscy mają lepiej ode mnie i też bym tak chciała ale do tego pech chodzi za mną i tylko rzuca kłody pod nogi. Dużo ważnych relacji mi się sypnęło i meczy mnie to też bardzo ale nie mam na to wpływu, a wiele razy próbowałam coś z tym zrobić. Czuje że jestem po prostu za nudna dla ludzi. Ludzie ekscytują się takimi drobnymi rzeczami a ja tego nie rozumiem.
Zdaje się, że trudno Ci funkcjonować, kiedy wewnątrz rozlewa się smutek i obojętność. Taka niemoc w nieodczuwaniu radości i zobojętnienie w okresie nastoletnim zdarza się dość często, bo to czas odkrywania samego siebie i sensu w życiu. To naprawdę jest wyzwanie. Czasem też się i tak zdarza, że organizm nieco inaczej funkcjonuje i wówczas mogą utrzymywać się okresy smutku. Wówczas nie warto czekać, tylko szybko poszukać pomocy i wsparcia, byś mogła wrócić do takiego życia, w którym odczuwasz nie tylko smutek, ale i radość, chwile zniechęcenia, ale też i chwile pełne motywacji do działania. Warto porozmawiać o tym, jak się czujesz z rodzicami albo z kimś bliskim, byś nie była osamotniona, a dostała potrzebne Ci wsparcie. Razem z rodzicami możesz poszukać dobrego specjalisty - najlepiej psychologa, terapeuty, by pomógł Ci poszukać rozwiązań, a także psychiatry, bo może Twój organizm potrzebuje brakujących substancji, by lepiej funkcjonować. To, jak się czujesz, nie jest żadną Twoją winą. Samej trudno przejść nawet przez chwilowe problemy, dlatego nie bój się poprosić o pomoc. Wyobrażam sobie, że wymaga to sporej odwagi, jednocześnie już sam fakt, że tu napisałaś o tym, z czym się zmagasz, dowodzi, że potrafisz o siebie zawalczyć. Jestem przekonana, że dasz radę!

Dzień dobry,
opisane stany, których Pani doświadcza - brak odczuwanej przyjemności, poczucie pustki i bezsensu, wycofanie z aktywności towarzyskich oraz trudności z samooceną mogą sugerować obniżenie obniżenie nastoju w stopniu, który warto byłoby skonsultować ze specjalistą - lekarzem psychiatrą w przypadku rozważenia pomocy farmakologicznej lub psychologiem/psychoterpeutą w celu opracowania przyczyn Pani trudności i sposobów radzenia sobie z nimi.