WitamMam pytanie odnośnie szczepienia na meninggokoki typu B08.06 synek skonczy 3 miesiaceKoedy

1 odpowiedzi
Witam
Mam pytanie odnośnie szczepienia na meningokoki typu B
08.06 synek skonczy 3 miesiace
Koedy najlepiej zaszczepić, po jakim czasie 2ga dawka i jaka jest cena szczepienia
Czy mozna podać jedno szczepienie typu B a drugie typu C?
Nie można podać 1 dawki na typ B, a drugiej na C. Nie zapewni to żadnej ochrony.
U ludzi za 98% zachorowań odpowiedzialne są szczepy A,B,C,W i Y. W Polsce 60-70% to szczep B. Jednak udział innych wzrasta (podróże), a ich przebieg jest znacząco cięższy niż w typie B, dlatego warto zaszczepić na 5 wymienionych typów. W tym celu konieczne jest podanie co najmniej 2 odrębnych szczepionek, każdej we własnym schemacie. Na polskim rynku dostępne są 2 szczepionki dopuszczone od 3 miesiąca życia - Nimenrix i Bexsero - pozwalające zrealizować pełny cykl zabezpieczenia przeciw meningokokom.
Nimenrix jest poliwalentną, zabezpieczającą przed zakażeniem typem ACWY i dopuszczoną od 6 tygodnia. Podaje się ją u niemowlaka do 6 miesiąca w schemacie 2 dawki w odstępie 2 miesięcy i trzecia przypominająca w 2 roku życia.
Bexsero jest skierowana na typ B i można ją stosować od 8-9 tygodnia. Schemat u niemowlaka to 2 dawki w odstępie miesiąca i 3 w 2 roku życia.
Najbardziej narażone na zachorowanie są niemowlaki do roku i staruszkowie, dlatego nie warto czekać.