Witam, Zwracam się z zapytaniem o dobór psychoterapii - jaki nurt byłby najlepszy przy trudnym dzie

24 odpowiedzi
Witam,
Zwracam się z zapytaniem o dobór psychoterapii - jaki nurt byłby najlepszy przy trudnym dzieciństwie?
Zastanawiam się nad nurtem psychodynamicznym, czy jest to trafiony wybór?
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
Trudno jest jednoznacznie wskazać najlepszy wybór. Zachęcam do konsultacji psychologicznej, podczas której przedstawi Pani swoją sytuację a terapeuta zaproponuje odpowiednie metody pracy.
Osobiście jednak uważam, że ważniejszy, od doboru nurtu psychoterapii, jest dobór psychoterapeuty – w jego towarzystwie powinna się Pani czuć komfortowo i bezpiecznie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Aleksandra Bienert

Nie można mówić o najlepszym wyborze. Tak naprawdę już coraz więcej nurtów, to znaczy coraz więcej badań, że wiele nurtów ma udowodnioną skuteczność. W piśmiennictwie możemy przeczytać, że tak naprawdę leczy już sama relacja, nie leczy zaś psychoterapia rzadsza niż raz w tygodniu. Generalnie przy zaburzeniach lękowo-depresyjnych stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną, przy zaburzeniach osobowości głównie psychodynamiczną. Czy trudne dzieciństwo doprowadziło u Pani do którejś z tych diagnoz? Na to pytanie już nie jestem w stanie odpowiedzieć.
Witam,
Z pewnością psychoterapeutka/ psychoterapeuta pracująca/y w nurcie psychodynamicznym jest w stanie towarzyszyć Pani/Panu w procesie przyglądania się trudnemu dzieciństwu. Dlatego, jeśli chodzi o modalność w psychoterapii, jest to dobry wybór.
Wybierając osobę, z którą chce Pani/Pan pracować warto również sprawdzić, czy posiada ona/on certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu psychoterapeuty, lub czy jest w procesie certyfikacji. Innym wskazaniem w wyborze psychoterapeutki/psychoterapeuty jest informacja, czy osoba ta korzysta z regularnej superwizji (rodzaju kontroli jego pracy) z superwizorem do tego uprawnionym. Te informacje zwyczajowo można odnaleźć w treści umieszczonej na stronach internetowych.
Kolejnym ważnym elementem przy wyborze psychoterapeuty jest rodzaj relacji jaki psychoterapeuta buduje z Panią/Panem podczas sesji, ponieważ jak pokazują badania to właśnie relacja (a nie modalność psychoterapii) jaką buduje terapeuta z klientem wpływa na efektywność lecznicza w procesie psychoterapeutycznym. Dlatego warto podczas pierwszych sesji sprawdzić czy czuje się Pani/Pan bezpiecznie i czy jest Pani/Pan w stanie zaufać wybranej osobie w procesie powierzania swoich trudności.
Życzę dobrego wyboru i pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Wojciechowska
Dzień dobry,
Nigdy nie pracowałam nurtem psychodynamicznym więc nie wiem jak to wygląda w praktyce. Trudno mi też odpowiedzieć na to pytanie ze względu na małą ilość informacji. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry
Wybór nurtu psychoterapii jest sprawą bardzo indywidualną i uzależnioną od kilku czynników. Niektórymi z nich może być częstotliwość spotkań, ilość czasu przeznaczonego na jej trwanie, sposób prowadzenia (czy bardziej poznawczo, czy w transie i relaksie ) Myślę ,że jeżeli jest to ten dobry czas i chęć do zatrzymania się , chęć do zmiany to wtedy każda droga na swój sposób doprowadzi do celu.Obok Terapii Psychodynamicznej, która jest procesem długotrwałym (nawet kilka lat) są inne (tzw.krótkoterminowe) np. Systemowa, która przygląda się całej rodzinie i relacjom pomiędzy jej członkami,sięga przez swoje metody np genogramowe do wcześniejszych pokoleń i tam niejednokrotnie znajduje rozwiązanie.Jest też terapia Ericksonowska, Transkulturowa psychoterapia pozytywna, Terapia Koherencji.
Pozdrawiam serdecznie Aneta
Najważniejsze aby podjąć pracę nad sobą. Jeśli nurt psychodynamiczny spełnia oczekiwania to trzeba iść za ciosem, choć sama prowadzę psychoterapię humanistyczno-doświadczeniową, uważan, że każdy nurt ma swoje zalety.
Witam. Polecam terapię schematu, która pomaga w poradzeniu sobie z licznymi problemami psychologicznymi, trudnościami w relacjach z bliskimi, czy też bolesnymi wspomnieniami z dzieciństwa. W terapii schematów szczególny nacisk położony jest na problematyczne emocje (obok trudności w myśleniu i zachowaniu), doświadczenia z dzieciństwa (jako źródła problematycznych wzorców zachowań) oraz relację terapeutyczną, która pojmowana jest jako relacja ograniczonego powtórnego rodzicielstwa. Zatem w sytuacji obecności trudnych wczesnodziecięcych doświadczeń to podejście wydaje się być jednym z możliwych rozwiązań. Pozdrawiam
Witam. Wybór podejścia jak i samego terapeuty to bardzo indywidualna sprawa. Ja osobiście pracuję w innym podejściu. Najlepiej zapoznać się z tym co oferują różne nurty psychoterapii i wybrać ten, który będzie najbliższy naszemu przekonaniu. Na marginesie dodam, że nie jest istotne podejście jakie prezentuje dany terapeuta a to czy jesteśmy gotowi na zmianę czy nie. Wszystkie podejścia ukierunkowane są na poprawę życia klienta. Pozdrawiam
Dzień Dobry,
Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie warto by było poznać cele, które chce się osiągnąć poprzez psychoterapię. Warto by było również nazwać w czym trudne dzieciństwo przejawia się obecnie lub jakie powoduje objawy. Trochę upraszczając odpowiedź, jeśli celem miałaby być analiza okresu dzieciństwa i jego wpływ na życie dorosłe to nurt psychodynamiczny wydaje się słusznym wyborem. Taki proces terapeutyczny byłby dłuższy. Jeśli natomiast celem miałoby być poradzenie sobie z określonymi problemami obecnego funkcjonowania np. lękami, negatywnymi myślami itp. dobrym kierunkiem mogłaby być terapia poznawczo-behawioralna. Najczęściej jest to terapia krótkoterminowa, zatem proces terapeutyczny mógłby być krótszy.
Podsumowując, o wyborze rodzaju terapii może zdecydować wiele czynników. Kluczowym wydaje się sprecyzowanie celów, które chce się osiągnąć.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Psychoterapeuta psychodynamiczny jest dobrym wyborem, gdyż będzie można podczas terapii zrozumieć skąd wywodzą się Pani/Pana różne trudności, zrozumieć je i przepracować. Pozdrawiam
Badania wskazują, że nie sam nurt, ale kształt relacji terapeutycznej ma istotne znaczenie dla pracy terapeutycznej. Innymi słowy, warto posłuchać swej intuicji i podjąć terapię u specjalisty z którym ma się dobry kontakt i poczucie bezpieczeństwa. Warto podjąć terapię u certyfikowanego specjalisty z doświadczeniem. Polecam zarówno podejście psychodynamiczne, jak i integracyjne. Ja pracuje w tym drugim nurcie.
Przeżycia z okresu dziecięcego zwłaszcza gdy wspominamy o tzw trudnym dzieciństwie są związane z przebywaniem w warunkach ciągłego stresu. Takie sytuacje traumatyzują. Niestety warunki związane z tzw. trudnym dzieciństwem nie mają nic wspólnego z nagłym doświadczeniem stresu, towarzyszącym sytuacji najczęściej opisywanej jako traumatyzująca, jednak ciągła ekspozycja na stres także traumatyzuje. Wydaje mi się, że decyzja związania z pytaniem o wybór nurtu wobec potrzeby pracy z traumą powinna się wiązać z wyborem terapeuty, który ma doświadczenie z praca w obszarach traumy. Wybór związany i ograniczony koncentrowaniem się na nurcie w jakim pracuje terapeuta może się okazać niewystarczający - bardzo dobry specjalista pracujący psychodynamicznie niekoniecznie będzie "biegły" w obszarach związanych z traumami w tym z wczesną traumą.
Nasze najwcześniejsze relacje przywiązaniowe stanowią podwaliny struktury umysłu. Inaczej mówiąc relacje dziecka z osobami z jego najbliższego otoczenia kształtują jego tożsamość. Jego samoocenę, niezależność, umiejętność radzenia sobie z trudnościami czy schemat tworzenia bliskich związków w dorosłym życiu.

Właśnie z tego powodu, a nie żadnego innego, mądry terapeuta psychodynamiczny sięga do analizy dzieciństwa. Nie chodzi o to, żeby rozpamiętywać przeszłość, ale o to, żeby ją zrozumieć, być może przeżyć żałobę tak, by nie pochłaniała on więcej czasu i energii. Na podstawie wiedzy, którą posiadam i doświadczenia moich pacjentów tak rozumiana terapia przynosi wielowymiarowe korzyści.
Witam, zdecydowanie psychodynamiczny.
Każdy człowiek jet inny. Jednak decydujace znaczenie ma człowiek z którym pracujesz a nie metody którymi docierasz do celu, który sobie wyznaczasz. Pozdrawiam
Psychodynamiczny lub jeszcze lepiej psychoanalityczny. Powodzenia
Nurt psychodynamiczny sięga do "głębi"-nie tylko tego, co jest zapamiętane, ale także do treści nieświadomych. Odkrywa znaczenia i istotę pewnych schematów. Pozdrawiam
Proszę spróbować poszukać psychoterapii prowadzonej przez psychiatrę. Polecam PTPsychiatryczne.
Dobry wieczór,
Jeśli wiemy, że chcemy pracować nad swoim dzieciństwem,musimy wybrać taki nurt psychoterapii, który zajmuje się doświadczeniami z dzieciństwa. Jest to na pewno nurt psychodynamiczny, ale nie tylko. Np. psychologia procesu (POP) którą ja się zajmuję, również pracuje z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości, jeśli jest taka potrzeba.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
Witam,
rzeczywiście przyjęło się, że nurt psychodynamiczny odnosi się do dzieciństwa. Ja pracuję w nurcie Gestalt, który skupia się na Tu iTeraz. Jednak wszystko to, co pojawia się w kontakcie między Klientem a mną , zwłaszcza kiedy są to trudne emocje, ma odniesienie do Jego historii.
Zatem przyglądamy się temu, po to aby znaleźć rozwiązanie Jego problemów. Rozumiem rozterki. Wybór terapeuty nie jest łatwa sprawą. Czasami potrzebna jest konsultacja, żeby Klient poczuł, czy dany terapeuta po prostu mu odpowiada, czy czuje się bezpiecznie w kontakcie z nim. Jeżeli choć trochę rozwiałam wątpliwości, to cieszę się. Pozdrawiam i trzymam kciuki za wybór i dalsze decyzje. Iwona
Witam,
tak, nurt psychodynamiczny lub humanistyczny będzie dobrym wyborem,
Pozdrawiam
Moim zdaniem poznawczą behawioralna
Witam serdecznie,

Żeby dokładnie oszacować odpowiedni nurt w psychoterapii, niezbędna jest większa liczba informacji.
Jeśli pójdzie się na konsultacje z psychoterapeuta pracującym w podejściu integracyjnym to zostanie wybrane odpowiednie podejście do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Dobór rodzaju terapii jest niezwykle indywidualną sprawą. Podobnie zresztą, jak wybór terapeuty.
Terapia psychodynamiczna, czy np Analiza Transakcyjna mogłyby spełnić oczekiwania, dotyczące analizy przeżyć dziecięcych.
Pozdrawiam serdecznie!