Witam zerwałem widziadło poboczne podczas gry w piłkę lekarz stwierdził niestabilności stawu kazał c

5 odpowiedzi
Witam zerwałem widziadło poboczne podczas gry w piłkę lekarz stwierdził niestabilności stawu kazał chodzic w stabilizatorze przez 6 tygodni nie mówiąc jak go ustawić przez pierwsze dni pomagac sobie kulami i moje pytanie czy to dobry pomysł na leczenie czy strata czasu i powinienem szybko zmienic lekarza ?
Witam. Stabilizator lub oklejanie medyczne plastrami tzw taping jak najbardziej jest wskazane jeśli występuje niestabilność stawu kolanowego. Wskazane w tym czasie jest łączyć stabilizację z dobrze dobraną fizjoterapią. Fizjoterapeuta podczas kolejnych wizyt, sprawdzając aktualny stan stawu i więzadeł jest w stanie określić jak długo powinno się nosić stabilizator. Na pewno na początek warto pomagać sobie kulami. Proszę na pierwszej wizycie przekazać fizjoterapeucie, że nie wie Pan jak ma być ustawiony stabilizator, na pewno pomoże ustawić we właściwym zgięciu.

Stabilizator jest potrzebny do czasu zrostu więzadeł więzadła powinno zrosnac się w ciągu 6 tygodni. Chodzić w stabilizatorze trzeba aby zmniejszyć objawy nieobciazania kończyny chodzi tu o stan tkanki kostnej i mięśniowej Polecam też fizjoterapia np magnetronik i ćwiczenia dobrane odpowiednio do przypadku.
Potrzeba odpowiednich ćwiczeń i terapii tkankowej by przyspieszyć gojenie tkanek oraz zapewnić prawidłowy zrost tkanek.
Wszystko w dużej mierze zależy od stopnia urazu (są 3) oraz samego funkcjonowania pacjenta (ból, zakres ruchu, opuchlizna). Z punktu widzenia fizjologii literatura przyjmuje okres około 6 tygodni dla gojenia tkanek stąd taki okres ortezowania, orteza powinna być zablokowana tak aby blokować ostatnie 30stopni wyprostu (wtedy dochodzi do największego napinania więzadeł pobocznych), jeżeli oczywiście wystąpi taka konieczność. Jeżeli występuje ból, opuchlizna, utykanie to mogą być konieczne kule w pierwszym okresie. Na te wszystkie pytania powinien odpowiedzieć fizjoterapeuta podczas wizyty, ale żeby to zrobić niezbędny jest dokładny wywiad oraz badanie w gabinecie. Na każdym etapie rehabilitacji powinny być dobrane również odpowiednie ćwiczenia, pozdrawiam
Dzień dobry, za długo noszony stabilizator i usztywnianie stawu może doprowadzić do osłabienia jego struktur takich jak mięśnie, więzadła itd. Każdy problem jest indywidualny i może faktycznie stabilizator w tym konkretnym przypadku jest potrzebny, natomiast najlepiej byłoby to działanie poprzeć odpowiednio dobraną fizjoterapią, oraz ćwiczeniami stabilizacyjnymi i wzmacniającymi staw.
Z wyrazami Szacunku
Bartłomiej Koper