Witam, zdjęłam stały aparat prawie 2 lata temu i nosiłam ruchomy aparat retencyjny. Mam też podklejo

2 odpowiedzi
Zdjęłam stały aparat prawie 2 lata temu i nosiłam ruchomy aparat retencyjny. Mam też podklejony retainer na górnych zębach (od trójki do trójki). Ruchomy w tej chwili staram się nosić około raz na tydzień na noc, choć po 2 latach to nadal często, ale czuję nadal dość spory ucisk jak go zakładam tak rzadko. Raz założyłam go po jakichś 2 tygodniach, a od jakiegoś czasu ( nie jestem pewna, czy to właśnie od wtedy, ale biorę to pod uwagę) boli mnie nieco dziąsło i górna jedynka. Czasami naraz, czasami jedno albo drugie. Ząb nigdy nie był leczony. Czy jeśli aparat ruchomy zadziałał za silnie, to mogło coś się stać nerwowi tej jedynki i stąd ten ból ? Czy to w ogóle możliwe, żeby mając stały retainer, ruchomy mógł przemieścić aż tak ząb, żeby uszkodzić nerw ?
Przyczyn bólu takiego zęba może być bardzo dużo, proszę udać się do lekarza, nie musi to być ortodonta. Pozdrawiam

Witam serdecznie.
Nie napisała Pani, czy ból dziąsła i zęba jest samoistny czy też pojawia się po założeniu aparatu retencyjnego.
W każdym razie konieczna jest wizyta u ortodonty. Z poważaniem,
Katarzyna Jamroszczyk.