Witam, Szukam porady. Mieszkam w Szkocji, moja 12 letnia siostra tez tutaj mieszka. Jej 12 letni k

1 odpowiedzi
Witam,
Szukam porady. Mieszkam w Szkocji, moja 12 letnia siostra tez tutaj mieszka. Jej 12 letni kolega z Polski zaczął wysyłać jej wiadomości i zdjęcia w których pokazuje jak się samookalecza, siostra jest przerażona. Kolega opisuje ze nikt go nie lubi, jedyna osoba z którą był blisko wyjechała za granice. Nie chce żeby moja siostra brała to wszystko na siebie. Jak możemy mu pomoc? Nie chce żeby wysyłał więcej zdjęć ale nie chcemy tez odmowic pomocy żeby nie stala sie jakaś tragedia. Jak podejść do tej sytuacji?
Każdy przypadek samookaleczenia jest inny. Samookaleczenie wiąże się z dużym napięciem emocjonalnym i jest objawem złego stanu psychicznego.
Z pewnością dla siostry jest to bardzo obciążająca i trudna sytuacja i należy zarówno jej jak i koledze pomóc.
Siostrze należy zakomunikować zrozumienie, troskę i wiarę, że uda się pomóc koledze i znaleźć dobre rozwiązanie.
Kolega ma poważny problem i z pewnością nie poradzi sobie z nim sam, potrzebuje wsparcia i pomocy.
Należy jak najszybciej poinformować rodziców, że ich dziecko się okalecza i być przygotowanym na różnych reakcji z ich strony.
Proszę postarać się wesprzeć dobrym słowem, zrozumieniem i zapewnić o wsparciu z Państwa strony.
Ciężko jest w takiej sytuacji pouczać rodziców co mają zrobić, chyba, że z taką prośbą się zwrócą.
Wsparciem dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodziców jest także czynna całodobowo Telefon Zaufania.
Samookaleczanie jest problemem złożonym i jest wskazaniem do konsultacji psychologicznej i psychoterapii, najczęściej nie tylko nastolatka, ale i całej jego rodziny.
Wyrazami szacunku
Agnieszka Petruczenko