Witam serdecznie siostra ma zmienności nastrojow od smiechu przez ataki placzu po czym nastepuja ata

5 odpowiedzi
Witam serdecznie siostra ma zmienności nastrojow od smiechu przez ataki placzu po czym nastepuja ataki agresji zdarza sue to ciraz czesciej i z wiekszym natężeniem. NIe chce pojsc do lekarza czy to moze byc histeria? I jak jej pomoc?
Dzień dobry, trochę mało Pani/Pan zamieścili informacji. Czy siostra jest pełnoletnia? Może warto zaproponować na początek kilka wizyt u psychoterapeuty z nadzieją, że siostra otworzy się z czasem na pomoc. Pozdrawiam, Emilia Szymanowicz

Dzień dobry,

Tak, mogą to być ataki histerii.

Najlepiej pomóc siostrze w takim zakresie, w jakim ona sama chce pomocy i widzi problem. Proszę zacząć od rozmowy. Czy ona zdaje sobie sprawę ze zmienności swoich nastrojów? Czy coś w tej zmienności jej przeszkadza? Co?
Czy wie jaki ta zmienność nastrojów ma wpływ na otoczenie? Jeśli wie, to czy ją to obchodzi? Czy ma z tego powodu wyrzuty sumienia? Czy chce coś zmienić?

Proszę poszukać jej motywacji i podążyć za nią. Zapytać czego potrzebuje? Jak można ją wesprzeć?
Nie chce iść do lekarza. Ok. A co chce? Może pójdzie do psychologa? Zaopatrzy się w jakąś lekturę poradnikową? Wesprze się lekami ziołowymi czy innymi bez recepty?

Jeśli siostra nie będzie wykazywała chęci zmiany i pracy nad sobą, to sugeruję samodzielnie udać się np. do psychiatry i porozmawiać o stanie siostry i zasięgnąć porady.

Pozdrawiam i powodzenia!
Dzień dobry, Najważniejsze jest to czy pani siostra zauważa że doświadcza zmienności nastrojów i traktuje to jako trudność. Jeśli tak warto zmotywować ją do tego aby poszukała pomocy specjalisty. Warto dopytać ją z jakiego powodu nie chce się zgłosić do lekarza. Może są to obawy które będzie pani w stanie rozwiać.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zmienność nastrojów, ataki płaczu i agresji są objawami, które mogą być związane z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Histeria, obecnie nazywana histrionicznym zaburzeniem osobowości, to jedno z wielu zaburzeń i nie zawsze charakteryzuje się takimi konkretnymi objawami.

Jednak, ważne jest, aby zrozumieć, że tylko lekarz lub specjalista z dziedziny zdrowia psychicznego może dokładnie zdiagnozować przyczyny tych symptomów. Jeśli siostra doświadcza wzmożonej zmienności nastrojów, ataków płaczu i agresji, to konieczne jest skonsultowanie się z profesjonalistą, który przeprowadzi ocenę i postawi odpowiednią diagnozę.

W przypadku oporu przed pójściem do lekarza, możesz zachęcać siostrę do rozmowy o jej uczuciach, oferować wsparcie emocjonalne i wyrażać zrozumienie. Jednakże, w przypadku poważnych problemów zdrowia psychicznego, ważne jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

Jeśli jest obawa o jej bezpieczeństwo lub bezpieczeństwo innych, a siostra odmawia pomocy, istnieje możliwość skontaktowania się z lokalnymi służbami medycznymi lub psychiatrią interwencyjną, które mogą pomóc w sytuacjach kryzysowych.

Warto podkreślić, że wsparcie profesjonalne może pomóc siostrze zidentyfikować źródło problemów i znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z emocjonalnymi wyzwaniami. Jeśli istnieje realne zagrożenie dla zdrowia psychicznego, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu uzyskania pomocy.
Witam serdecznie! Zmienności nastrojów, które Pani opisuje w przypadku Pani siostry, mogą być powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli zdarzają się coraz częściej i z większym natężeniem. Symptomy takie jak nagłe przejścia od śmiechu, przez płacz, aż do agresji, mogą być wynikiem różnych problemów zdrowia psychicznego, niekoniecznie tylko tzw. histerii, która w nowoczesnej terminologii medycznej jest zazwyczaj opisywana jako histrioniczne zaburzenie osobowości.

Pomoc Pani siostrze najlepiej zacząć od wyrażenia swojego wsparcia i zrozumienia. Ważne jest, aby poczuła, że ma obok siebie kogoś, na kim może polegać i kto troszczy się o jej dobro. Zachęcenie jej do skorzystania z profesjonalnej pomocy medycznej lub psychologicznej jest kluczowe, gdyż tylko specjalista będzie mógł odpowiednio ocenić sytuację i zasugerować odpowiednie formy leczenia.

Jeśli Pani siostra wyraźnie odmawia wizyty u lekarza, warto spróbować z nią porozmawiać o jej obawach i motywacjach, które mogą być przyczyną jej oporu. Czasami lęk przed stygmatyzacją lub obawa przed diagnozą mogą uniemożliwiać szukanie pomocy. Delikatne podejście, pokazanie korzyści płynących z diagnozy i leczenia, a także zapewnienie, że będzie Pani towarzyszyć jej w tym procesie, może być pomocne.

Można także zasugerować mniej bezpośrednie formy wsparcia, takie jak wsparcie online czy telefoniczne konsultacje z psychologiem, co może wydawać się mniej zastraszające niż wizyta w gabinecie. W Polsce istnieje wiele portali oferujących wsparcie psychologiczne online, które mogą być dobrym startem.

Ponadto, jeśli sytuacja stanie się krytyczna, a Pani siostra będzie stanowiła zagrożenie dla siebie lub innych, ważne jest, aby skontaktować się z odpowiednimi służbami medycznymi. W takich przypadkach interwencja może być niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim zaangażowanym.

Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne jest równie ważne co fizyczne, a odpowiednie wsparcie i interwencja mogą znacząco poprawić jakość życia Pani siostry. Mam nadzieję, że te sugestie okażą się pomocne w znalezieniu odpowiedniej pomocy dla Pani siostry.