Witam serdecznie robiłem ostatnio badanie USG. Proszę o interpretację. Wątroba niepowiększona, o

1 odpowiedzi
Witam serdecznie robiłem ostatnio badanie USG.
Proszę o interpretację.
Wątroba niepowiększona, o wzmożonej, nieco niejednorodnej echogeniczności- cechy niewielkiego stłuszczenia, z zachowanym układem naczyniowym, w prawym placie widoczny hyperechogeniczny obszar o wym. 11x10mm - może odpowiadać naczyniakowi - do kontroll za 3 miesiące. Drogi zółciowe wewnątrzwątrobowe PZW nieposzerzone. Pęcherzyk zółciowy zagięty, niepowiększony, bez typowych ech złogów. Trzustka widoczna w zakresie części głowy oraz części trzonu, w uwidocznionych fragmentach bez uchwytnych zmian ogniskowych, poza tym przesłonięta przez gazy jelitowe. Śledziona jednorodnej echogeniczności, niepowiększona. Obie nerki o prawidłowym położeniu, kształcie wielkości, z zachowaną echostrukturą miąższu, bez cech zastoju oraz bez typowych ech dużych złogów. Aorta brzuszna częściowo przesłonięta przez gazy jelitowe, w uwidocznionym zakresie nieposzerzona. Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, przy takim wypełnieniu bez uchwytnych zmian od strony światła. Gruczoł krokowy o wym. orientacyjnym ok. 58x26x33mm, obj. ok. 26ml (granicznej wielkości)
Dzień dobry. Z opisu badania wynika, że w zakresie możliwości badania i widoczności narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej lekarz dostrzegł dwa zagadnienia wymagające dalszej diagnostyki:
-stłuszczenie wątroby
-hiperechogenne ognisko mogące odpowiadać naczyniakowi wątroby -do kontroli w kolejnym badaniu- proszę stosować się do zalecenia lekarza.
-granicznej wielkości gruczoł krokowy- diagnostyka u urologa zależna jest od tego, czy występują u pana jakieś dolegliwości związane z oddawaniem moczu-np. częste jego oddawanie, szczególnie nocą.
Poza tym opis nie wskazuje na żadne patologie.