Witam serdecznie. Proszę bardzo mi wyjaśnić co to znaczy, że psychologicznie emocje, uczucia, etc. s

2 odpowiedzi
Witam serdecznie. Proszę bardzo mi wyjaśnić co to znaczy, że psychologicznie emocje, uczucia, etc. są subiektywne w jakimś sensie? (tj. chory na depresję lub zdrowy gdy się żle czuje na obiektywny jakiś dramat, to przecież sytuacja dramatyczna nie wymyślona subiektywnie...)
Zrozumiałam, że masz wątpliwość czy uczucia lub emocje można określić jako subiektywne doświadczenie - jesli dotyczą człowieka zdrowego i jest to reakcja na realny problem, sytuację.
Np: utrata pracy.
Dla jednych będzie dramatem, bo nie widzą wyjścia z sytuacji. Widzą niespłacone kredyty, brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom itp., a inni odetchną z ulgą , bo nie lubili tej pracy i teraz mają więcej czasu, aby rozejrzeć się za nowymi możliwościami.
Sytuacja ta sama ( utrata pracy) odczucia i emocje zupełnie różne, a więc subiektywne (właściwe dla danej osoby).
Dotyczą osoby a nie sytuacji. Każdy z nas ma inne możliwości, wiedzę, wsparcie i to w jak zinterpretujemy sytuację, której doświadczamy będzie zależała od wielu czynników.

Dzień dobry, dziękuję za ciekawość i pytanie! Faktycznie, część teorii psychologicznych skupia się na kwestii: czy to sytuacja wywołuje u nas dane emocje czy to raczej interpretacja sytuacji w przeważający sposób wpływa na pojawiające się w nas później uczucia. Kwestię tą można zobrazować lepiej, wyobrażając sobie przykładową sytuację: dostajesz sms z wiadomością, że Twój znajomy odwołał spotkanie. Założ, że pomyślisz w tym momencie ,,odwołał spotkanie bo tak naprawdę mnie nie lubi''. Jakie emocje się w Tobie najprawdopodobniej pojawią? A teraz załóż, że po otrzymaniu takiej wiadomości pomyślisz: ,,fajnie, że odwołał, wolę spotkać się dzisiaj z moim partnerem''. Jakie uczucia teraz się pojawią? Sytuacja pozostaje więc ta sama (odwołanie spotkania) ale pojawiające się odczucia i emocje, w zależności od obenych u nas myśli i potrzeb mogą być zupełnie inne. Każdy z nas jest odrębnym bytem, który innaczej nazywa pewne rzeczy, inaczej rozumie, ma inne cechy charakteru, inne umiejętności, wiedzę i bagaż doświadczeń, które finalnie będą w pewnym stopniu wpływały na postrzeganie różnych sytuacji. Taka subiektywna interpretacja nie jest zależna tylko od obecności zdrowia czy zaburzenia psychicznego, chociaż faktycznie grupa teorii psychologicznych zwraca szczególną uwagę na pewne zniekształcone postrzeganie u osób zmagająych się z różnymi problemami. I tak na przykład osoby borykające się z depresją, mogą w pewien automatyczny sposób nadawać bardziej negatywne znacznia i interpretacje dla przydarzających im się sytuacji. To co warte podkreślenia to jednak fakt, iż mimo dużego wpływu naszych myśli na spotykające nas wydarzenia, istnieją sytuacje, które raczej większość ludzi ocenić może jako złe czy zagrażajace i po prostu nie powinno się bagatelizować czy pozbawiać rangi wydarzeniom, które są dla nas trudne. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszam do kontaktu!
Pozdrawiam serdecznie