Witam serdecznie Państwa, mam krótkie i konkretne pytanie: czy każdy introjekt pogląd u jest zawsze

2 odpowiedzi
Witam serdecznie Państwa,
mam krótkie i konkretne pytanie: czy każdy introjekt pogląd u jest zawsze początkowo według reguły chciany, a dopiero po jego uświadomieniu czasami odrzucany?
Dzień dobry,
introjekt z zasady powstaje w procesie introjekcji, tzn. mimowolnego i nieświadomego przyswajania poglądów, sądów czy innych "prawd życiowych".
Z życia dowiadujemy się np., że "chłopaki nie płaczą", "miejsce kobiety jest w kuchni" albo "płacz jest oznaką słabości". Jeśli poglądu takiego nie poddamy weryfikacji, przyjmujemy go za obowiązującą prawdę o świecie. Introjekt zatem nie jest powstaje świadomie; nie można więc powiedzieć, że to pogląd chciany i wybrany.
Metaforycznie można powiedzieć, że introjekt to coś, co połykamy bez uprzedniego przeżucia i sprawdzenia czy nam smakuje (jeśli nie, to można byłoby go przecież wypluć i nie wchłaniać w siebie :)).
Oczywiście po uświadomieniu może być odrzucony, jak i utrzymany - tym razem w bardziej świadomy sposób :)

Dzień dobry. Introjekty przyjmujemy nieświadomie. Dopiero podczas procesu poznawania siebie i ich weryfikacji, możemy z nimi zostać lub odrzucić.