Witam serdecznie Mam pytanie dotyczące drenażu czyraka na twarzy. Kilka dni temu zaczęła mi puchnac

2 odpowiedzi
Mam pytanie dotyczące drenażu czyraka na twarzy. Kilka dni temu zaczęła mi puchnac jedna strona twarzy. Był to cząstek W ciągu 12h cały polik od oka po rzuchwę była mocno spuchnieta. W piątek rano Udałem się do lekarza gdzie otrzymałem skierowanie do szpitala na oddział chirurgii twarzy. Tam bardzo szybko dokonano nacięcia i wstawienia drenażu. Do tego dwa antybiotyki i lekki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Następnego dnia bez większych zmian. Okazało się że dren został źle umieszczony i nie był drozny. Sobota rano poprawka. Tym razem ok. Działało ale wysuwalo się powoli. Niedziela. Kolejne płukanie rany. Widać zdecydowana różnicę. Opuchlizna mocno się zmniejszyła jednak wokół nacięcia czuć twardy obrzęk który nie zmniejsza się. Dzisiaj czyli w poniedzialek poszedłem już nie do szpitala tylko do przychodni gdzie inna Pani doktor stwierdziła że drenaż był zbyt płytko umieszczony i rana zaczęła się goic co może spowodować że obrzęk nie zejdzie a takie twory się wycina. Zalecila jednak nasaczanie opatruku 10% NaCl w celu poprawy sytuacji. Moje pytanie brzmi następująco. Czy faktycznie należy takie rzeczy wycinać, jeśli tak to jak to zrobić na twarzy? A co najważniejsze czy faktycznie może być już za późno żeby w inny sposób sobie z tym poradzić?
Ciężko dyskutować jak się nie widziało przypadku i rozwoju dolegliwości. Myślę jednak, iż zmiany ropne i zapalne w chirurgii się szeroko nacina, co na twarzy nie zawsze jest wskazane, potem płucze, drenuje i leczy antybiotykiem.

"Ropę leczy się nożem" - to hasło jakie wbito nam studentom jeszcze w czasie nauki chirurgii. Nie tabletki czy okłady, ale własnie nóż, czyli otwarcie zbiornika i upuszczenie ropy na zewnątrz. Przypuszczam że zrobiono to we właściwy sposób i w jedynym możliwym miejscu.

PS - słowo żuchwa - "pisze się" przez Ż