Witam, proszę o pomoc w sprawie dyskopatii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Problem ten zaczął się

2 odpowiedzi
Witam, proszę o pomoc w sprawie dyskopatii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Problem ten zaczął się 6 lat temu przy doznaniu urazu w pracy. Przez 4 lata stan utrzymywał się na znośnym poziomie. W tamtym czasie mniej więcej 5/6 razy w roku pojawiało się uczucie zablokowania w odcinku lędźwiowym które generowało ucisk i ból - pomagała wtedy wizyta u fizjoterapeuty i manipulacja.
Ciąża i cesarka uniemożliwiły mi ćwiczenie przez 1.5 roku w związku z tym przez ostatni rok kręgosłup bardzo się pogorszył. Obecnie mam ból codziennie, nawet w nocy - czasem nie mogę zasnąć bez wzięcia leków przeciwbólowych. Nie jestem w stanie iść na zajęcia nawet typu "zdrowy kręgosłup" bo po nich jestem na tydzień unieruchomiona z bólu. Zastrzyki po rwie kulszowej (która pojawiła się 1wszy raz w tym roku) średnio pomogły. Obecnie skończyłam 2 serie zabiegów ( 1wsza seria 2 tyg. w styczniu 2019 , 2ga seria teraz w lipcu) i mam wrażenie że po zabiegach jest gorzej. Byłam u kilku fizjoterapeutów i nie widzę żadnej poprawy. Mam częste mrowienie w prawym śródstopiu. Często bóle w miednicy. Promieniowanie do prawej nogi. Codziennie odczuwam ból. Stan się pogarsza mimo, że szukam pomocy, chodzę na zabiegi, unikam podnoszenia, ćwiczyłam też w domu.
Poniżej wynik rezonansu z listopada 2018 - mniej więcej na początku pogorszenia:

Spłycona lordoza lędźwiowa. Cechy częsciowej sakralizacji kręgu L5.
zmiany zwyrodnieniowe typu Modic I trzonów kręgów L4/L5. Osteofitoza krawędzi trzonów kręgów L4/L5.
Na poziomie L4/L5 dehydratacja, obniżenie oraz okrężne uwypuklenie krążka mk powodujące modelowanie worka oponowego i obustronne zwężenie otworów mk.

Bardzo proszę o opinie specjalistów co powinnam zrobić?
- czy chodzi o znalezienie dobrego fizjoterapeuty który będzie w stanie mnie "wyprowadzić", czy też tutaj nie da się nic zrobić?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
mk
Zawsze da się coś zrobić. Warto umówić się na wizytę u Fizjoterapeuty. Zabiegi fizykalne powinny dać ulgę ale będzie ona krótkotrwała, natomiast kinezyterapia musi być tak dobrana aby nie nasilać objawów w trakcie i po zabiegu. Z Pani opisu wynika, że problem jest w segmencie L5/S1 natomiast bez dalszych badań i testów się nie obejdzie.

Prosze uważać na ćwiczenia w domu ponieważ źle dobrane lub niewłaściwe ich wykonywanie może pogorszyć Pani stan.
Pozdrawiam

Zgadzam się ze wszystkim co napisał kolega wcześniej. Najlepiej poszukać fizjoterapeuty który specjalizuje się w diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa. Ćwiczenia lecznicze powinny być bardzo precyzyjnie dobrane na podstawie wnikliwej analizy zachowania się objawów zarówno w wywiadzie jak i w badaniu i w trakcie testów w czasie wizyty.
Sugeruję wizytę: I wizyta - terapia kręgosłupa poprzedzona diagnostyką - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.