Witam,posiadam gruby nalot w tylniej części języka? Niczym nie mogę się go pozbyć. Czyszczę język dw

1 odpowiedzi
Witam,posiadam gruby nalot w tylniej części języka? Niczym nie mogę się go pozbyć. Czyszczę język dwa razy dziennie specjalną szczoteczką do języka. Stosuję płyn do płukania jamy ustnej. Mam też wrażenie,że posiadam nieświeży oddech z jamy ustnej. Czy jest to grzybica i czy jest coś czym mogę się tego pozbyć skutecznie lub chociaż odświeżyć oddech?
Przyczyn powstawania nalotu na języku jest wiele. W różnicowaniu konieczne jest określenie koloru nalotu, miejsca występowania oraz możliwość usunięcia nalotu z powierzchni. Grzybica na języku objawia sie jako gruby, biały nalot który łatwo można usunąć z powierzchni. Wiec do przedstawionego opisu nie pasuje diagnoza grzybicy. Wspomina Pani/Pan ze stosuje płyn do płukania jamy ustnej. Bardzo dużo płukanek stosowanych przez dłuższy czas może powodować przebarwienia w jamie ustnej. Jest to związane z substancjami czynnymi zawartymi w płukankach jak chlorheksydyna, listeryna. Zalecałbym zmianę płukanki, dalsze oczyszczanie powierzchni języka szczoteczkami i obserwacje- najprostsze rozwiązanie. Jeśli nie pomoże, nalot może być spowodowany przyjmowaniem przewlekłym leków lub towarzyszyć chorobom ogólnoustrojowym. Wtedy należy pogłębić diagnostykę.