Witam poprosze o wytlumaczenie tego, z gory dziekuje... Wykonano badanie MR stawu kolanowego lewego

1 odpowiedzi
Witam poprosze o wytlumaczenie tego, z gory dziekuje...
Wykonano badanie MR stawu kolanowego lewego, w systemie 1,5T w sekwencjach T1 FSE, T2 £SE} PD FS, MERGE, w plaszczyznach czołowych, strzatkowych i poprzecznej, warstwami grubości 3-min. Dane ze skierowania: podejrzenie uszkodzenia MM. Zmiany obrzekowe przed- i podrzepkowo. Staw kolanowy z niewielkim wysiękiem, miejscami z obrzękiem błony maziowej. Fald nadrzepkowy przechodzący w przyrzepkowy przyśrodkowy typu C, obrzęknięty. Ustawienie rzepki w badaniu MR w normie. Zwiększone boczne przypieranie rzepki, z obrzękiem ciała Hoffy podrzepkowo bocznie. Zwężenie szpary bocznej PFJ. Przodujący LFC. Chrząstka stawowa rzepki i chrząstka stawowa przedniej powierzchni kłykci kości udowej z uszkodzeniem Il stopnia. Więzadło właściwe rzepki z entezopatiami. Ścięgno mięśnia czworogłowego uda z entezopatiami. Troczek boczny rzepki i ITB pogrubiałe, z obrzekiem pod nimi - zmiany przeciażeniowe. Troczek przyśrodkowy w normie. Sygnał ciała tłuszczowego Hoffy z obrzekiem w części tylnej, dalszej. Więzadło krzyżowe przednie w normie. Więzadło krzyżowe tylne w normie. ATT w normie. Więzadło poboczne przyśrodkowe z przebudowa bliznowata przyczepu udowego. Ścięgna tworzące "gęsią stopkę" w normie. Ścięgno mięśnia półbłoniastego ze zmianami przeciażeniowymi. Ptyn w kaletce brzuchato-półbłoniastej - 4 x 2 x 6 cm, z obrzekiem ścian, z płynem.i obrzękiem: wokół - stan po pęknięciu. Łąkotka przyśrodkowa: - prawie całkowite uszkodzenie radialne rogu tylnego (okoto 13 mm od przyczepu korzenia alıniono narma hrzegi MM przylegaja do siebie.
brzegi MM przylęgaja do siebie, - poza tym trzon, róg tylny rozpulchnione przez zmiany środłąkotkowe, dochodzące do wszystkich powierzchni, postrzępione, - trzon z protruzją na 5-6 mm, - obrzęk okołołąkotkowo, w tym wiezadel stabilizujących (więzadła zachowane). Chrząstka stawowa w przedziale przyśrodkowym stawu kolanowego: - ubytek IV stopnia w części obciążanej MFC pośrodkowo 3 x 7 mm (cor x sag), w odpowiadającej lokalizacji niewielki ubytek III stopnia na MTC,
prawi tylnego), zachowane są pojedyncze, rozwtoknione pasma, brzegi MM przylęgaja do siebie, - poza tym trzon, róg tylny rozpulchnione przez zmiany środłąkotkowe, dochodzące do wszystkich powierzchni, postrzępione, - trzon z protruzją na 5-6 mm, - obrzęk okołołąkotkowo, w tym wiezadel stabilizujących (więzadła zachowane). Chrząstka stawowa w przedziale przyśrodkowym stawu kolanowego: - ubytek IV stopnia w części obciążanej MFC pośrodkowo 3 x 7 mm (cor x sag), w odpowiadającej lokalizacji niewielki ubytek III stopnia na MTC
czy był uraz tego kolana? ile lat ma pacjent? czy było RTG kolan na stojąco, w pozycji AP? opis rezonansu wskazuje na zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe przedziału przyśrodkowego kolana; w celu zaproponowania leczenia konieczne jest obejrzenie badania RTG, obejrzenie obrazów z badania rezonansem na płycie oraz fizykalne badanie kolana podczas konsultacji ortopedycznej