Witam. Po 1,5 roku noszenia ortodonta zdjął mi aparat z górnych zębów. Od tamtego czasu minęło 10 m

1 odpowiedzi
Po 1,5 roku noszenia ortodonta zdjął mi aparat z górnych zębów. Od tamtego czasu minęło 10 miesięcy. Zauważyłam, że zęby powolutku, na razie nieznacznie, zaczynają wracać do stanu sprzed leczenia ortodontycznego, tzn. dwójki (szczególnie jedna z nich) zaczynają przesuwać w tył na tyle, że przejeżdżając językiem po zębach od tyłu wyraźnie czuć, że nie są w prostej linii z resztą zębów. Estetycznie nie wygląda to najgorzej (choć oczekiwałam, że uśmiech będzie idealnie prosty po leczeniu dłużej niż kilka miesięcy), jednak wzbudza to mój niepokój. Czy jest czym się niepokoić, czy może jednak takie zmiany są normalne? Dodam, że stosuję się do wszystkich zaleceń ortodonty, jak noszenie płytki retencyjnej na noc codziennie.
Dzień dobry, konieczne jest noszenie płytki retencyjne przez okres 2-3lat po zakończonym leczeniu. Ja zalecam swoim pacjentom noszenie jej przez okres 3msc od zdjęcia aparatu 24h/dobe, kolejne 6msc pół dnia i całą noc, następnie tylko na noc aż do końca retencji. Zęby maja prawo "osadzać" się w kości po zwolnieniu ich z aparatu nieco inaczej niż było to w dniu zdjęcia, szczególnie jeśli był leczony aparatem tylko jeden łuk zębowy (np zęby dole pozostają delikatnie "krzywe" i wymuszają inna pozycje rowniutko ustawionych wcześniej zębów górnych).
Jest jeszcze kwestia "starzenia" się aparatu żucia (tu, jeśli mowa o zmianach w ciągu 10msc raczej nie istotna, ale może warto to wiedzieć) tzn. że żeby w miarę upływu lat będą ustawione nieco (przy zastosowaniu się do dość długiej retencji) lub bardziej (przy nie stosowaniu retencji) inaczej ponieważ aparat żucia i mowy (zęby) są eksploatowane przez nas stałe (gryzienie, zgrzytanie, wypełnienia, odbudowy protetyczne, ścieranie powierzchni zębów) co powoduje że żeby samoistnie się przemieszczają/rotują/wychylają/przechylają) na przestrzeni lat i trzeba to zaakceptować. Jeśli ma Pani wątpliwości proszę udać się do swojego ortodonty i mu je zgłosić, na pewno coś doradzi/wytłumaczy. I proszę pamiętać o wizytach kontrolnych w czasie retencji, może trzeba zaaktywować rozciągniety łuk wargowy w płytce?