Witam, pisze w sprawie moje corki, która w sierpniu skończyła 2 lata mała nie mówi jej słowa ogranic

3 odpowiedzi
Pisze w sprawie moje corki, która w sierpniu skończyła 2 lata mała nie mówi jej słowa ograniczają się do ,,mniam mniam,, ,,pić,, a reszta jest to początek środek lub końcówka słowa czyli np: ogórek to jest ,,go,, marchewka to jest ,,ka,, pomidor to ,,ido,, tak jest z każdym słowem które rozumie, a ogólnie rozumie trochę bo gdy zapytam ja o jakąs rzecz mała pokaże mi ja palcem, zna wiekszosc warzyw, owoców , naśladuje zwierzątka , pokazuje gdzie ma oczy, uszy, nos, głową, brzycho, nogi , ręce , zeby, język . Zna części garderoby pokazuje gdzie ma skarpetki, bluzke, spodnie, kurtkę , buty. Naśladuje ruchy z teledysków potrafi naśladować każdy ruch i pięknie tańczy , daje buzi , przybija piątki , pokazuje jaka jest duża, jak robi ptaszek ,samolot , balonik wtedy robi takie ,,fruu,, i pokazuje ręką, robi ,,papa,, i mówi ,,papa,, jak to robi, przesyła buziaczki. A teraz napiszę co mnie niepokoi oprócz tego że nie mówi otóż mała nie rozróżnia członków rodziny dla niej każdy człowiek to jest ,,pan,, i mówi do każdego ,,pan,, jak zapytam gdzie jest ,,mama,, nie wie o co mi zupełnie chodzi nie wiem czy to nie jest moją winą bo zawsze jak przeglądała gazetę to mówiłam jej tu pan tu pani a może powinnam mówić ciocia, wujek, mama, tata w każdym razie już od dłuższego czasu tłumacze jej to jest mama to jest oliwka a to jest tata mało z tego kmini patrzy na nas i mówi ,,pan,, natomiast jeśli zapytam gdzie jest ,,oliwka,, pokazuje na siebie bo tak ma imię i to zrozumiala, mała jest tez jest bardzo ruchliwa praktycznie nie chodzi tylko biega tak jakby nie miała na nic czasu i musiała to zrobić w tym momencie stawia też stopki do środka i często się wywraca nie patrzy wgl pod nogi ale z tym już byliśmy u fizjoterapeuty i jest rehabilitowana. Bardzo się martwię i niepokoje o nią byliśmy już u psychologa który okazał się wyludzacem pieniędzy zbytnio mi nie pomógł nie zaproponowal mi nawet żadnych zabaw z mała nic zupełnie cały czas mówił że on jeszcze za mało wie i chciał umawiać się następną wizytę zrezygnowałam z tych wizyt bo nie miały sensu teraz jestem z nią umówiona do laryngologa i logopedy, ale chciałabym już teraz coś robić i ztad moje pytanie jak zacząć terapie co zrobić żeby mała zaczęła odróżniać członków rodziny itd , góry dziękuję
Witam serdecznie dziękuję za tak rzetWitamelny opis. Prawdopodobnie mamy do czynienia z opóźnieniem ozwoju mowy. Po opisie ,bez badania i obserwacji córeczki ,nie jestem w stanie stwierdzić czy jest to egzogenne czy endogenne pochodzenie (zewnętrzne na przykład środowiskowe czy wewnętrzne na przykład ze względu na wadę słuchu). Przy opóźnieniu mowy werbalnej niezbędna jest również diagnostyka słuchu aby wyeliminować ewentualnie wady słuchu.
Aby określić holistycznie rozwój córki niezbędna jest ocena okresu prenatalnego ,wczesnego okresu rozwoju do pierwszego roku życia. Z tego względu nadużyciem byłoby jednoznaczne określenie diagnozy.
Wspaniale Pani określa mocne strony córki. To bardzo ważne dla specjalisty aby wiedzieć na jakich zdolnościach poznawczych oprzeć terapię. Tak jak Pani zaznaczyła niezbędne jest objęcie procesem terapeutycznym również Państwa jako kochających rodziców. Ukierunkowanie Was i uposażenie w wiedzę o odpowiednich form stymulacji córeczki. Jeżeli są Państwo z Wrocławia serdecznie zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

aby szczegółowo przyjrzeć się problemowi dziecka w zakresie rozwoju mowy, należy przeprowadzić diagnozę logopedyczną i neurologopedyczną, która jest podstawą do podjęcia dalszych działań terapeutycznych. Na jej podstawie, właściwe ukierunkowanie dalszej pracy z dzieckiem może przynieść bardzo dobre rezultaty.
Pozostawienie dziecka, jak i Państwa bez wsparcia może doprowadzić do sytuacji zaostrzenia trudności.

Zachęcam do wybrania dobrego specjalisty, który może okazać się dla Państwa dużym wsparciem w procesie budowania dobrych nawyków zakresie komunikacji.

Serdecznie zapraszam na konsultacje.
dr Marzena Major
Sugeruję wizytę: - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Według źródeł naukowych 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około dwieście - trzysta prostych słów i budować proste zdania. Pani Córeczka mówi tylko 'po swojemu'. Być może zastępuje nazwy członków rodziny słowem 'pan', gdyż tylko takie słowo jest dla niej łatwe do wymówienia. Radziłbym udać się z Dzieckiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci. Martwiące jest też to, że Córeczka ma tak dużą potrzebę ruchu, oraz wykazuje niezgrabność ruchową. Może warto, by skonsultował Córkę terapeuta zaburzeń przetwarzania sensorycznego?
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein neurologopeda