Witam, pisze w sprawie moje corki, która w sierpniu skończyła 2 lata mała nie mówi jej słowa ogranic

3 odpowiedzi
Pisze w sprawie moje corki, która w sierpniu skończyła 2 lata mała nie mówi jej słowa ograniczają się do ,,mniam mniam,, ,,pić,, a reszta jest to początek środek lub końcówka słowa czyli np: ogórek to jest ,,go,, marchewka to jest ,,ka,, pomidor to ,,ido,, tak jest z każdym słowem które rozumie, a ogólnie rozumie trochę bo gdy zapytam ja o jakąs rzecz mała pokaże mi ja palcem, zna wiekszosc warzyw, owoców , naśladuje zwierzątka , pokazuje gdzie ma oczy, uszy, nos, głową, brzycho, nogi , ręce , zeby, język . Zna części garderoby pokazuje gdzie ma skarpetki, bluzke, spodnie, kurtkę , buty. Naśladuje ruchy z teledysków potrafi naśladować każdy ruch i pięknie tańczy , daje buzi , przybija piątki , pokazuje jaka jest duża, jak robi ptaszek ,samolot , balonik wtedy robi takie ,,fruu,, i pokazuje ręką, robi ,,papa,, i mówi ,,papa,, jak to robi, przesyła buziaczki. A teraz napiszę co mnie niepokoi oprócz tego że nie mówi otóż mała nie rozróżnia członków rodziny dla niej każdy człowiek to jest ,,pan,, i mówi do każdego ,,pan,, jak zapytam gdzie jest ,,mama,, nie wie o co mi zupełnie chodzi nie wiem czy to nie jest moją winą bo zawsze jak przeglądała gazetę to mówiłam jej tu pan tu pani a może powinnam mówić ciocia, wujek, mama, tata w każdym razie już od dłuższego czasu tłumacze jej to jest mama to jest oliwka a to jest tata mało z tego kmini patrzy na nas i mówi ,,pan,, natomiast jeśli zapytam gdzie jest ,,oliwka,, pokazuje na siebie bo tak ma imię i to zrozumiala, mała jest tez jest bardzo ruchliwa praktycznie nie chodzi tylko biega tak jakby nie miała na nic czasu i musiała to zrobić w tym momencie stawia też stopki do środka i często się wywraca nie patrzy wgl pod nogi ale z tym już byliśmy u fizjoterapeuty i jest rehabilitowana. Bardzo się martwię i niepokoje o nią byliśmy już u psychologa który okazał się wyludzacem pieniędzy zbytnio mi nie pomógł nie zaproponowal mi nawet żadnych zabaw z mała nic zupełnie cały czas mówił że on jeszcze za mało wie i chciał umawiać się następną wizytę zrezygnowałam z tych wizyt bo nie miały sensu teraz jestem z nią umówiona do laryngologa i logopedy, ale chciałabym już teraz coś robić i ztad moje pytanie jak zacząć terapie co zrobić żeby mała zaczęła odróżniać członków rodziny itd , góry dziękuję
Dobry wieczór. Córka wymaga wnikliwej diagnozy logopedycznej, psychologicznej jak również diagnozy integracji sensorycznej. Trudno mówić już o opóźnionym rozwoju mowy ale należy przeprowadzić kilkukrotnie obserwacje aby ocenić czy córka potrzebuje czasu czy już należy objąć ja terapiami. Sugeruje. Udać się do publicznej poradni psychologiczno pedagogicznej i wnioskować o opinie o wczesnym wspomaganiu rozwoju aby córka mogła mieć bezpłatne terapię.

Dobry wieczór, z pewnością powinna Pani udać się z córką do wnikliwego logopedy, trzeba sprawdzić szereg różnych czynników, które są odpowiedzialne za proces nabywania języka. Należy przeanalizować czas ciąży i sytuację okołoporodową. Jeśli laryngolog wykluczył problemy ze słuchem, nie ma przerośniętego migdała, a wędzidełka w jamie ustnej są prawidłowe, to najprawdopodobniej córka wymaga po prostu pomocy i stymulacji logopedycznej. Logopeda na pewno zasugeruje Pani jak należny bawić się z córką tak, aby stymulować rozwój językowy.
Dzień dobry,
laryngolog (badanie słuchu - tympanometria), logopeda i koniecznie fizjoterapeuta dziecięcy, który zajmuje się obniżonym napięciem mięśniowym, warto skonsultować się także z terapeutą SI.
Objawy, które Pani opisuje, mogą świadczyć o problemach z integracją sensoryczną, ale bardzo możliwe, że też z oddychaniem torem ustnym. Jest tutaj dużo znaków zapytania, aczkolwiek konsultacja może wiele rzeczy wyjaśnić.
Zapraszam do kontaktu. Zaprezentuję Wam ćwiczenia do wdrożenia na już, nauczę Was nowych słów i pokieruję też po darmową lokalną pomoc.
Z pozdrowieniami,
Marta