witam otrzymalem taki oto opis z rezonansu i chciałbym sie dowiedzieć czy jest to poważny uraz i wym

1 odpowiedzi
witam otrzymalem taki oto opis z rezonansu i chciałbym sie dowiedzieć czy jest to poważny uraz i wymaga dalszej konsultacji z ortopeda
TECHNIKA BADANIA:
MR kolana prawego
OPIS:
Struktura kostna kłykci kości udowej i piszczelowej prawidłowa.
Chrząstka kłykci k. udowej i piszczelowej bez cech patologii.
Chrząstka rzepki prawidłowej grubości, o gładkich zarysach.
Ukształtowanie powierzchni stawowych prawidłowe.
Nie stwierdza się zwiększonej ilości płynu w stawie.
Więzadło krzyżowe przednie wykazuje nieprawidłowy kąt ugięcia i podwyższone sygnały, co świadczy o jego
częściowym zerwaniu.
Więzadło krzyżowe tylne prawidłowe.
Więzadło poboczne boczne i przyśrodkowe w normie.
Łąkotka przyśrodkowa i boczna zmian nie wykazują.
Ustawienie rzepki w normie.
Ścięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło rzepki w normie.
Troczki rzepki zachowane.
Ciało tłuszczowe Hoffy prawidłowe.
Dół podkolanowy wolny.
Widoczny jet płyn wzdłuż ścięgna mięśnia podkolanowego, co może sugerowac jego uszkodzenie.
Dystalny odcinek pasma biodrowo-piszczelowego prawidłowy.
Wydłużony i pogrubiony przyśrodkowy fałd maziówk
Opis rezonansu wskazuje na częściowe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego - do postawienia pełnej diagnozy konieczna będzie konsultacja ze specjalistą i zbadanie czy występują kliniczne objawy niestabilności tego więzadła - jeśli nie to w zupełności wystarczy porządna rehabilitacja i wzmacnianie mięśni uda, które w głównej mierze odpowiadają za stabilizację dynamiczną kolana. Jeśli kolano będzie klinicznie niestabilne w jakimś stopniu to również najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja i ponowna ocena kliniczna po jej odbyciu - możliwe że objawy niestabilności ustąpią po ćwiczeniach.
Pozdrawiam lek. Karol Palczewski