Witam, okulista zalecił mi stosowanie soczewek o mocy -3,25 z cylindrem -1,5 oraz osi 5 (oko lewe) i

1 odpowiedzi
Witam, okulista zalecił mi stosowanie soczewek o mocy -3,25 z cylindrem -1,5 oraz osi 5 (oko lewe) i -3,25 (oko prawe), z tego co widzę na internecie, najmniejszą osią cylindra jest 10, a dostępne moce cylindra to: -0,75 -1,25 -1,75 -2,25 oraz - 2,75. Do tej pory miałem nosić soczewki o mocy -3,25 z cylindrem -1 i osią 15 (lewe oko) oraz -3,25 bez cylindra (oko prawe), a że takich opcji też nie było to nosiłem -3,00 z cylindrem -0,75 i osią 10 (lewe oko) i -3,00 (prawe oko). Mam 2 pytania, czy są jakieś skutki uboczne stosowania soczewek nie odpowiednich na moją wadę? I co mam zrobić w przypadku gdy nie ma takich soczewek jakie powinienem nosić?
Co do zasady w takim wypadku należy dobrać soczewki najbliższe właściwej wadzie. Poza nieco mniej ostrym widzeniem nie ma innych skutków ubocznych noszenia nie do końca optymalnej korekcji, natomiast ważną rzeczą jest to że w soczewkach tolerancja na nie do końca optymalną wartość wady jest duże większa niż w okularach i w związku z tym różnica w widzeniu może być mało zauważalna.