Witam , około 2 lata temu u ,,obcego" dentysty ( gdyż mój był na urlopie zdrowotnym ) miałem plombow

1 odpowiedzi
Witam , około 2 lata temu u ,,obcego" dentysty ( gdyż mój był na urlopie zdrowotnym ) miałem plombowanego zęba z głęboką próchnicą , który mnie nie bolał . Po jakimś czasie zaczął reagować na zimne . Udałem się do swojego dentysty do u którego leczę zęby i zauważył jakieś rozszczelnienie malutkie w tym zębie niby nic takiego , ale powiedział , że w przyszłości mogłoby trochę to zrobić bólu . Po tym naprawieniu za jakieś 2 tyg. znów ząb zaczął reagować na zimne , ale już trochę mniej jak poprzednio , także pomyślałem sobie , że to jakaś nadwrażliwość ... Ale za 3 mies. zaczął mnie trochę boleć , ból był do wytrzymania trwało to ok 3 dni i reagował na zimne i najmniejszy dotyk a na ciepło tak średnio - chodzi o ząb 5 na dole - z tego co wiem to ma jeden kanał . Udałem się do swojego dentysty , ale ząb przestał już boleć . Pan dentysta go zobaczył i nic nie zauważył , opukiwał i wtedy coś tam czułem ale to nie był ból i wtedy stwierdził , że to może mnie bolał przez za duże wypełnienie i przyszfliował mi je . Powiedział , też , że na razie nie widzi potrzeby leczenia kanałowego bo może mnie bolał przez te wypełnienie za wysokie . Powiedział też , że jeśli zacznie boleć to mam się do niego zgłosić i wtedy już od razu rozpocznie leczenie kanałowe a tak to radziłby to obserwować i jeśli nic się nie będzie działo to za 6 mies. mam się wstawić na kontrole i on go zobaczy bo mogło dojść do przekrwienia . Pytałem się czy to może być jakieś zapalenie miazgi a on , że jeśli to by było zapalenie miazgi to ja bym z bólu nie wytrzymał a i przy opukiwaniu byłby ból :/ Jak chciałem , żeby mi dał skierowanie na prześwietlenie to powiedział , że nie widzi potrzeby . Ząb na moje oko wygląda dobrze jest biały . I teraz nwm co o tym sądzić ??? :/ Czy jeśli ząb byłby martwy to chyba biały by nie był ?? A jeśli nawet już jest martwy to po jakim czasie stanie się ciemny ? . Boję się też , żeby jakiś torbiel mi się tam nie wkradł bezobjawowo ( bo już tak miałem ) Byłbym wdzięczny za rady :)
Witam, czasem jest tak, że po założeniu głębokiego wypełnienia (blisko miazgi gdzie są nerwy) ząb zaczyna boleć. Może być to zapalenie miazgi odwracalne (wtedy ząb boli lekko, jest nadwrażliwy ale po czasie się uspokaja) albo nieodwracalne (wtedy może boleć ale nie musi). Nieodwracalne zapalenie prowadzi do martwicy i ropnia.
Niestety nie potrafimy odróżnić zapalenia odwracalnego od nieodwracalnego. Na Pana miejscu poczekałabym ok. miesiąca, chyba że ból stanie się uciążliwy. Po miesiącu nawet jeśli ząb będzie bezobjawowy, to mógł obumrzeć (nie będzie reagował na zimno), więc trzeba będzie go przeleczyć kanałowo, aby nie zrobił się ropień.
Można też usunąć plombę i założyć opatrunek na 3 miesiące, aby nerw cofnął się (czyli aby opatrunek wytworzył grubszą warstwę zębiny odgradzającą zębinę). Po trzech miesiącach wymienia się opatrunek na wypełnienie.