Witam. Od ponad roku mecze się z bólami w dolnej części kręgosłupa i brzucha po lewej stronie. Pierw

3 odpowiedzi
Od ponad roku mecze się z bólami w dolnej części kręgosłupa i brzucha po lewej stronie. Pierwotna diagnoza... nerki, nietrafiona. Kolejne badania to kolonoskopia i podejrzenie problemu z jelitami , nietrafione. Chirurg wysłał mnie tym razem na badanie kręgosłupa. Proszę o interpretacje wyników : odcinek lędźwiowo krzyżowy - lumbalizacja S1, zbyt poziome ustawienie kości krzyżowej, Pr skolioza, przeciążenie odcinka lędźwiowego .

Czy wskazane bol (lewa strona pleców do pośladka z promieniowaniem do dolnej części brzucha) może być zwiazany z powyższymi wynikami rtg ?
Wyniki badania obrazowego wskazują na taką e nie inną konfigurację kośćca i mogą być powiązane z Twoimi objawami. Niestety jak to zwykle bywa nie mówią nic o pierwotnej przyczynie takiego stanu rzeczy (czyli nie wskażą czynnika sprawczego: sił rotujących/ zginających dobocznie poszczególne kręgi i ustawiające kość krzyżową poziomo). Z tego względu badaniem z wyboru powinno być globalne badanie funkcjonalne całego ciała włączając w to testy napięciowe(testowanie elastyczności tkanek) skorelowane z Twoimi objawami i je różnicujące a badanie obrazowe wraz z opisem jedynie jego uzupełnieniem. Badanie funkcjonalne/czynnościowe wykonuje bądź osteopata bądź fizjoterapeuta najlepiej przeszkolony i pracujący wg globalnego modelu pracy. I u tych specjalistów najprawdopodobniej powinieneś uzyskać odpowiedź na pierwotną przyczynę zaistniałego stanu rzeczy.

Zgodzę się z Panem Danielem, a od siebie dodam tylko że globalne dysfunkcje mogą wpływać na dysfunkcje trzewne co nie będzie widoczne w obrazowaniu, a może dawać podobne objawy. Ustawienie kości jakie widać jest od lat, być może organizm wyczerpał możliwości kompensacji i zaczyna się buntować. Zachęcam do kontaktu z terapeutami.
Badanie obrazowe to tylko część badania. Ważny jest też wywiad i badanie funkcjonalne. Kompleksowe podejście do pacjenta i jego dolegliwości gwarantuje pełne wyleczenie. Doświadczony fizjoterapeuta trafnie zdiagnozuje i zastosuje odpowiednie leczenie. Pozdrawiam