Witam , od pewnego czasu podczas wykonywania czwiczeń NP. Podcziąganie pompki itp. czasami odczuwam

2 odpowiedzi
Witam , od pewnego czasu podczas wykonywania czwiczeń NP. Podcziąganie pompki itp. czasami odczuwam kłójący ból mostka który po chwili mija , jak bym miał bum to opisać odczuciowo to tak jakby mostek był wypychany za bardzo do przodu ( ściskanie do siebie mięśni klatki piersiowej czy zginanie itp. Lekko przyszpiesza złagodzenie bulu ) . Nie stanowi to większego kłopotu w czwiczeniach bo jak mówiłem po chwili mija . Czy ktoś wie z czym to może być związane?
Przyczyn może być kilka, należałoby to sprawdzić podczas wizyty u fizjoterapeuty. Zazwyczaj problem jest w odcinku piersiowym kręgosłupa lub spiętej/sztywnej klatce piersiowej. Pozdrawiam!

Ból w okolicy mostka podczas wykonywania ćwiczeń może mieć różne przyczyny, a diagnoza dokładnie zależy od charakteru bólu, intensywności, częstości i innych objawów towarzyszących. Jednak na podstawie twojego opisu można rozważyć kilka możliwych przyczyn:

Rozciąganie mięśni klatki piersiowej: Podczas ćwiczeń, takich jak pompki, mięśnie klatki piersiowej mogą być mocno rozciągane, co może powodować uczucie napięcia lub lekkiego bólu w okolicy mostka. To uczucie może mijać po chwili, gdy mięśnie się rozgrzeją.
Niewłaściwa technika ćwiczeń: Jeśli wykonujesz ćwiczenia nieprawidłowo lub przeciążasz mięśnie klatki piersiowej, może to prowadzić do napięć i bólu. Upewnij się, że masz właściwą technikę i unikaj nadmiernego napinania mięśni.
Zespół mostka skrzyżowanego (Pectus Excavatum): Jest to wrodzona deformacja mostka, w której mostek jest wcięty do środka klatki piersiowej. Może to prowadzić do uczucia, że mostek jest wypychany do przodu podczas ćwiczeń.
Nadmierne napięcie mięśni klatki piersiowej: W niektórych przypadkach nadmierne napięcie mięśni klatki piersiowej może prowadzić do napięcia i bólu w okolicy mostka. Rozciągające ćwiczenia mogą pomóc w rozluźnieniu tych mięśni.
Problemy z układem oddechowym: Ból w okolicy mostka może być związany z problemami oddechowymi, takimi jak refluks żołądkowy, astma lub inne schorzenia układu oddechowego.
Jeśli ból jest trwały lub intensywny, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od medycyny sportowej. Lekarz będzie w stanie przeprowadzić dokładną ocenę, zlecić odpowiednie badania, jeśli to konieczne, i pomóc ustalić przyczynę bólu. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby ćwiczyć w sposób bezpieczny i unikać przeciążenia, aby zapobiec ewentualnym kontuzjom.