Witam, od paru tygodni boli mnie górna jedynka - czasami jest to ząb, czasami dziąsło nad nim, czase

5 odpowiedzi
Od paru tygodni boli mnie górna jedynka - czasami jest to ząb, czasami dziąsło nad nim, czasem jedno i drugie. Jak boli mnie dziąsło, to czasem ból promieniuje aż pod nos, ale nie jest to duży ból, aczkolwiek wyczuwalny. Przy naciskaniu na ząb, dziąsło i okolice nosa nic nie czuję, nic nie jest też opuchnięte w tej okolicy. Ból na początku był ostry (ale lekki) i krótkotrwały - zabolało na moment i przeszło. Natomiast od jakichś paru dni takie ,,ataki'' są rzadsze, ale za to czuję cały czas, że jest coś nie tak z tym dziąsłem. Dodam, że jedynka, ani inne zęby z jej okolicy nigdy nie były leczone. Sama jedynka jest trochę ukruszona - czy to może być przyczyną ? Bo czasami czuję jak ból promieniuje mi do takiego najgłębszego miejsca ukruszenia.
Witam, z pewnością nie jest to normalna sytuacja, sugerowałabym zgłoszenie się do stomatologa w celu diagnostyki i leczenia. Skoro ząb jest "ukruszony" to pewnie jest po urazie- być może są to konsekwencje urazu i potrzebne będzie wdrożenie leczenia
Pozdrawiam, dr Kobus

Proszę koniecznie zgłosić się do stomatologa i wykonać zdjęcie zęba.Ukruszenie o którym jest mowa może świadczyć o dawnym urazie które doprowadziło do obumarcia zęba.Opisane objawy mogą świadczyć o przewlekłym stanie zapalnym.Lekarz zbada żywotność i oceni zdjęcie.Może być konieczne leczenie kanałowe .
Niestety, nie brzmi to dobrze: najbardziej prawdopodobne jest obumarcie miazgi zęba, prawdopodobnie po urazie. Objawy mogą pojawiać się wiele lat od urazu, który sam w sobie nie musi być poważny, dochodzi jednak do uszkodzenia naczyń odżywiających ząb i martwica stopniowo postępuje. Zgłaszane objawy wymagają wizyty u dentysty - należy wykonać rtg i badanie żywotności zęba. Najpewniej będzie wymagał leczenia kanałowego.
Najlepiej udać się na konsultacje stomatologiczna z diagnostyka Rtg. Możliwe ,ze ząb będzie wymagał leczenia kanałowego.
Takiego objawau radzę nie bagatelizować. Najlepiej udać się do stomatologa w celu wykonania badań i ustalenia leczenia, gdyż podane informację wskazują na toczące się procesy zapalne.