Witam. Od lat zmagam się z rożnymi zaburzeniami osobowości, od paru leczę się także farmakologiczn

3 odpowiedzi
Od lat zmagam się z rożnymi zaburzeniami osobowości, od paru leczę się także farmakologicznie - na depresję. Z biegiem czasu wiadomo coraz więcej o podłożach moich zaburzeń jednak potrzebuje terapii . Jednak nic się nie zmienia, ponieważ dopiero niedawno zdecydowałam sie na rozpoczęcie terapii. Obawiam się jednak , że terapia nie do końca jest trafiona. W jakim nurcie powinna się odbywać taka terapia?

Słowa klucze moich problemów: nerwica depresyjna, wewnętrzne konflikty, zespół niezaspokojenia emocjonalnego, długoletnia depresja - brak celów, motywacji, nerwica natręctw, brak spojnego obrazu siebie (defragmentacja?), przekonanie , że każdy jest zły, poczucie oddalenia od świata, ciągłe zmęczenie i brak energii.
Przede wszystkim proponowałbym wykonać pogłębione badania kliniczne w kierunku dokładniejszego zdiagnozowania Pani problemów. "Słowa klucze" mówią o różnych jednostkach chorobowych i mam takie wrażenie, że jest Pani ciągle na etapie diagnozy. Co też nie jest dziwne, wszak diagnoza psychologiczna czy psychiatryczna to często proces - w miarę poznawania pacjenta wiemy o nim więcej, czasem na początku diagnoza jest jakaś, a potem jest zmiana, bo dochodzą nowe informacje. Jeśli jest Pani na początku terapii trudno mówić o jej skutkach. Często terapia bywa długim procesem (nawet wieloletnim) i dopiero po takim czasie możemy mówić o skuteczności bądź jej braku. Rodzaj terapii w dużym stopniu zależy od diagnozy i Pani oczekiwań. Terapie psychoanalityczne z założenia są długoterminowe i bardziej nastawione na wgląd czy przeszłość, zaś terapie z nurtu poznawczo - behawioralnego są skoncentrowane na tu i teraz, są bardziej dyrektywne i bardziej "kontaktowe". Nie mniej ważna jest także relacje z konkretnym terapeutą.

Zastanawiam się, czy pytała Pani psychiatrę prowadzącego o diagnozę lub czy rozmawiała Pani o tym z psychoterapeutą. Za mało tutaj informacji aby móc stwierdzić czy ma Pani mieszane zaburzenia osobowości, co mogłoby tłumaczyć trudności diagnostyczne, czy np. spełnia Pani kryteria jednego zaburzenia osobowości z rysem innego. Na pewno zaburzeniem współwystępującym będzie zaburzenie obsesyjno-kompusyjne i depresja. Polecam Pani Terapię Schematów (terapia poznawczo-behawioralna III fali). Warto aby zastanowiła się Pani, który z objawów sprawia Pani największy dyskomfort co będzie pomocne w określeniu celów pracy.
Witam.
Myślę, że decyzja o podjęciu psychoterapii jest jak najbardziej właściwa. Ma Pani wątpliwości, czy rozpoczęta przez Panią terapia jest właściwa i czy przyniesie pożądane zmiany. Czynnikiem leczącym w psychoterapii jest relacja, kontakt pomiędzy pacjentem/klientem a psychoterapeutą. Ważny jest zatem wybór osoby terapeuty, przy którym będzie Pani się dobrze i bezpiecznie czuła. Skuteczność różnych nurtów jest podobna, gwarantem osiągnięcia najlepszych rezultatów jest relacja człowiek- człowiek.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Agnieszka Jędruch