Witam Od kilku tygodni zmagam się z silnym i ostrym bólem lewego pośladka. Ciężko mi dokładnie okr

3 odpowiedzi
Witam
Od kilku tygodni zmagam się z silnym i ostrym bólem lewego pośladka. Ciężko mi dokładnie określić gdzie dokładnie się znajduje, powiedziałabym ze mniej więcej na środku i czuje go głęboko ale czasem tez promieniuje i do tego dochodzi ból w pachwinie.
Ból najbardziej odczuwam przy wstawaniu, siadaniu, przekręceniu się przy leżeniu ale również łapie przy chodzeniu (jest odczuwalny praktycznie cały czas. Dodam ze jestem w ciąży (23tyg) czy ciąża może jakoś wpływać na odczuwalny ból.
Bardzo proszę o pomoc
Klaudia
Ból który Pani odczuwa może być bólem więzadłowym lub mięśniowym, tak ciąża (zmiany hormonalne i ich konsekwencje) jak najbardziej mogą wpływać na taki stan, proszę udać się do fizjoterapeuty na wizytę.

Ciąża jak najbardziej może się przyczyniać do tego typu dolegliwości bólowych z powodu zmian zachodzących w ciele. Jak najbardziej polecam skonsultować swój problem z fizjoterapeutą uroginekologicznym, ponieważ problem może narastać wraz z rozwojem ciąży, a ulgę może Pani odczuć już po pierwszej wizycie.
W związku z odczuwanym przez Panią bólem warto skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Jeśli wszystko będzie w porządku proszę o udanie się do fizjoterapeuty, pracującego z kobietami w ciąży (może to być osteopata/ fizjoterapeutka uroginekologiczna itp.)
Ból odczuwalny w opisywanym przez Panią miejscu może być spowodowany różnymi czynnikami (np. rozciąganymi więzadłami obłymi macicy w związku z rosnącym dzieckiem i powiększającym się brzuchem, może być również spowodowany zablokowanym stawem krzyżowo-biodrowym, przeciążeniam spojenia łonowego itp.
Fizjoterapeuta przed wszystkim Panią zbada i zaordynuje konkretną terapię.
Ulgę mogą przynieść pozycje odwrócone np. pozycje na czworakach, pozycja kolanowo-łokciowa, lekkie ćwiczenia rozluźniające mięśnie przywodziciele oraz krążenia miednicą w różnych pozycjach. Masaż pośladka piłeczką tenisową również może przynieść ulgę. Ponadto unikanie długotrwałego leżenia na plecach czy pozycji siedzących z założoną nogą na nogę. Dodatkowo tejping może odciążać okolicę spojenia łonowego/ pachwiny.
Warto skupić się też na lekkich ćwiczeniach rozluźniających i oddechowych, tak aby „rozruszać” całe ciało.
Pozdrawiam serdecznie