Witam, od kilku miesięcy zmagam się z ropniami przy zębach Najczęściej ropien pojawiał się przy górn

1 odpowiedzi
Witam, od kilku miesięcy zmagam się z ropniami przy zębach Najczęściej ropien pojawiał się przy górnej szóstce leczonej kanałowo (okazało się ze jest tam duża kieszeń dziaslowa i dodatkowo zanik kości ząb tez lekko zaczął się ruszac było wykonane zdjęcie rtg ząb był prawidłowo przeleczony kanałowo -ropien tworzył się ze względu na kieszeń dziaslowa ) pomimo wykonanego kiretazu po kolejnym pojawieniu się ropnia lekarz zalecił usunięcie zęba ze względu na dużą kieszeń dziaslowa i ciągle stany zapalne Raz było też tak ze miałam kilka takich ropni w jednym czasie przy roznych zebach nawet i zdrowych -po przekluciu i stosowanou plukanek ropnie znikly na pewnien czas Jestem kilka dni po usunięciu zęba i szczerze powiedziawszy zaczynają boleć mnie prawie wszystkie zęby ( zwłaszcza 7 górna obok usuwanej szóstki oraz 7 na dole i 1,2 z przodu ) żadne z nich nie są leczone kanałowo i nie mają prochnicy Proszę o poradę
Dzień dobry,
niestety to jedna z tych sytuacji, że ciężko coś doradzić bez zbadania pacjenta. Podejrzewam, że w przypadku szóstki mógł gdzieś być "schowany" jeszcze jeden kanał, który nie został oczyszczony i wypełniony.
Nawracające ropnie niemal na pewno mają przyczynę zębową. W zębach, przy których pojawiają się ropnie, musi być próchnica albo nieszczelne wypełnienie. Zbadałabym żywotność poszczególnych zębów i zrobiłabym zdjęcie CBCT, tzw. zdjęcie 3D, któro pozwoli dokładnie ocenić sytuację i znaleźć przyczynę ropni.