Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z moim prawie 3 letnim synem. Bardzo często wybucha złością o n

1 odpowiedzi
Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z moim prawie 3 letnim synem. Bardzo często wybucha złością o nic. Wybucha płaczem gdy inne dzieci głośniej krzyczą. Chciałby siedzieć tylko w domu od jakiegoś czasu, na plac zabaw nie chce iść bo są dzieci a on twierdzi że się boi dzieci. Jest bardzo zazdrosny o zabawki i uważa że wszystko jest jego nawet jak idziemy gdzieś w gości. Jak jesteśmy poza domem a coś mu się nie spodoba to zaraz mówi że chce isc do domu i ciągnie mnie. Ostatnio też zrobił się jakis taki bardziej wrażliwy i pamietliwy ponieważ byliśmy na pobieraniu krwi prawie dwa tygodnie temu a on do teraz to rozpamiętuje i mówi że go boli. Tez jak się uderzy lekko to zaraz mówi że boli.
Witam serdecznie,
Możliwych powodów tej sytuacji może być kilka, natomiast z Pani obserwacji rysuje mi się obraz trzylatka u którego wystąpiła nadwrażliwość słuchowa. Tak jak Pani napisała – gdy inne dzieci głośniej się zachowują, synek zaczyna płakać – jest to reakcja obronna w odpowiedzi na zbyt duży hałas. Jeśli nie zauważyła Pani wcześniej u synka objawów nadwrażliwości na dźwięki – to jest możliwość, że pojawiła się ona w sytuacji konkretnego zdarzenia. Wydarzenia które generuje więcej hałasu niż dotychczas np. rozpoczęcie edukacji przedszkolnej, uczestniczenie w zajęciach które naturalnie są „głośniejsze” jak np. zajęcia taneczne, bądź udział w zdarzeniu w którym wydarzyło się coś niespodziewanie hałaśliwego.
Strach przed hałasem będzie prowadził do unikania przez synka sytuacji w których, może on wystąpić. Co może tłumaczyć niechęć do wychodzenia z domu, czy wyjścia na plac zabaw. W środowisku domowym – synek wie jakich dźwięków może się spodziewać i o jakim natężeniu, na placu zabaw czy w gościach gdzie liczba osób / dzieci jest liczniejsza, dla dziecka jest to wielka niewiadoma. W wieku trzech lat naturalnie występują okresy wzmożonej wrażliwości dziecka na niektóre bodźce, takie jak pobranie krwi czy upadek.
W mojej ocenie sytuacja kwalifikuje się do konsultacji psychologicznej w celu zebrania niezbędnego wywiadu oraz przekazania wskazówek dla Pani, jak wspierać dziecko w tym okresie.
Pozdrawiam, Małgorzata Kielan

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.