Witam ! od dzieciństwa borykam się z problemem koślawości kolan (obecnie mam 26 lat). Niestety od

8 odpowiedzi
od dzieciństwa borykam się z problemem koślawości kolan (obecnie mam 26 lat). Niestety od 2016r. doszła do tego chondromalacja rzepki lewego kolana, plus na chwilę aktualną zaczyna mi również doskwierać prawe kolano. W związku z powyższym, proszę o informację, czy koślawość da się "wyprostować", a chondromalację trochę wtedy uspokoić? pozdrawiam
Można wpłynąć na poprawę osi kolan, wraz z wiekiem i nieprawidłowym obciążeniem mogą się pojawiać zmiany strukturalne w naszym aparacie ruchu. Warto udać się do fizjoterapeuty i popracować nad tym by w przyszłości ból się nie pojawią bądź narastał :)

Zmiana ustawienia kostnego po zakończeniu wzrostu kostnego u osoby dorosłej wg mojej wiedzy jest mało możliwa. Można jednak właściwie dobraną fizjoterapią spróbować zmienić niewłaściwe napięcie mięśniowe, gdyż pewne grypy mięśni są za bardzo napięte a drugie osłabione. Być może na nawyk niewłaściwego ustawienia ma ją wpływ też inne dysbalansy mięśniowe, niewłaściwe nawyki, asymetrię ustawienia wynikające z wady postawy... itp. To trzeba sprawdzić na wizycie u fizjoterapeuty.
Tak jesteśmy w stanie skorygować koślawość terapią i wpłynąć na ustawienie rzepki i zmniejszyć objawy chondromalacji
Tak jak napisała jedna z koleżanek powyżej, koślawości jako takiej nie skorygujemy w sposób wizualny. Przynajmniej zgodnie z moją wiedzą i doświadczeniem nie jest to możliwe. Natomiast jak również mądrze zauważyła koleżanka możemy efektywnie wpływać na napięcia mięśniowe, pozycjonowanie partnerów stawowych i tym samym zmniejszać negatywne skutki wady.
Do tego niezbędna jest praca z fizjoterapeutą. Do czego zachęcam.
Pozdrawiam.
Jeśli ból czasem ustępuje, a koślawość i chondromalacja nie, to znaczy, że ból zależy od podrażnienia konkretnych struktur. Trzeba je wykryć i poprawić ich stan. Ważne pytania w Pani przypadku to: 1. Kiedy pojawia się ból? 2. Jaka dokładnie jest lokalizacja bólu? 3. W jaki sposób da się sprowokować objawy?
Całkowita korekcja koślawości kolan u osoby dorosłej jest możliwa jedynie chirurgicznie. Nawet jeśli relacje kostne nie są idealne a ból pochodzi z struktur okołostawowych dolegliwości bólowe można zmniejszyć, zlikwidować prowadząc terapię, ćwiczenia odbarczające przeciążone struktury, wzmacniając mięśnie osłabione.
Koślawości nie zmieni się już w tym wieku, ale odpowiednimi działaniami z fizjoterapeutą można wyeliminować objawy. Pozdrawiam..
W związku z zakończeniem wzrostu kostnego, który następuje w wieku około 25 lat niewiele da się już zrobić z utrwaloną koślawością. Warto jednak popracować nad elastycznością oraz wzmocnieniem mięśni nóg w celu zahamowania lub spowolnienia zmian degeneracyjnych w obrębie kolana, w tym również rzepki.