Witam. Od dłuższego czasu zmagam się z zielonymi upławami, pieczeniem w okolicy pochwy. Dostawałam k

1 odpowiedzi
Witam. Od dłuższego czasu zmagam się z zielonymi upławami, pieczeniem w okolicy pochwy. Dostawałam kilkukrotnie standardowe antybiotyki na bakterie, też na grzyby, nic nie pomagalo. Wykonałam na zlecenie ginekolog mnóstwo badań, łącznie z zakazaniami wirusowymi. Wszystko w normie. Ostatni wymaz wykazał liczna obecność bakterii Streptococcus agalactiae. Antybiogram wskazuje, że bakteria jest wrażliwa na ERYTROMYCYNA, KLINDAMYCYNA, BENZYLOPENICYLINA.
Jest natomiast oporna na TETRACYKLINA. Przed wynikiem ginekolog przepisał mi antybiotyk Doxycyline w dużych dawkach. Po wyniku konsultowałam się z nim, pytając czy mam kontynuować terapię w/w antybiotykiem. Stwierdził, że tak. Mam jednak wątpliwość czy będzie to efektywne... Antybiogram wskazuje inne antybiotyki. Nie chcę bez sensu faszerować sie antybiotykami. Proszę o poradę.
Witam serdecznie,

Rozumiem Panią obawy, zwłaszcza w kontekście długotrwałej walki z infekcjami i niepewności co do skuteczności przepisanego leczenia. Streptococcus agalactiae (paciorkowiec grupy B) jest bakterią, która może powodować różne infekcje, w tym w obrębie dróg rodnych. Wrażliwość tej bakterii na antybiotyki jest kluczowym elementem w doborze skutecznego leczenia.

Antybiogram, który Pani wspomniała, pokazuje, że izolowana bakteria jest wrażliwa na erytromycynę, klindamycynę i benzylpenicylinę, ale oporna na tetracyklinę. Doxycyklina, którą Pani otrzymała, należy do grupy tetracyklin i teoretycznie może być mniej skuteczna przeciwko bakteriom opornym na tę grupę antybiotyków. W takich przypadkach zazwyczaj zaleca się stosowanie antybiotyków, na które bakteria wykazuje wrażliwość.

Jeśli ma Pani wątpliwości co do zaleconej terapii, ważne jest, aby otwarcie porozmawiać o nich z lekarzem prowadzącym. Jest możliwe, że lekarz, mając pełniejszy obraz Pani stanu zdrowia i historii medycznej, uznał, że doxycyklina jest odpowiednia w Pani przypadku z innych przyczyn, które mogły nie zostać jeszcze omówione. Niemniej jednak, wyrażenie swoich obaw i uzyskanie dodatkowych wyjaśnień jest kluczowe dla komfortu psychicznego i skuteczności leczenia.

Jeśli nadal czuje Pani niepokój, może Pani rozważyć także konsultację z innym specjalistą w celu uzyskania drugiej opinii. Ważne, aby leczenie było nie tylko skuteczne, ale także aby Pani czuła się z nim komfortowo i miała pewność, że jest to najlepsza dostępna opcja.

Zachęcam do dalszej otwartej komunikacji z lekarzami i życzymy skutecznego leczenia oraz poprawy stanu zdrowia.

Jeśli mogę pomóc w jeszcze czymś, proszę śmiało pisać.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + badanie usg + wymaz - 380 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.