Witam! Od 2014 roku przyjmowałam Paroxinor na leki nerwicowe-depresyjne, ale od maja 2018 nie biorę

1 odpowiedzi
Od 2014 roku przyjmowałam Paroxinor na leki nerwicowe-depresyjne, ale od maja 2018 nie biorę tabletek ze wzgląd na ciąże. Za 3 tyg mam planiwany poród i niestety ostatnio leki strasznie się nasiliły i nie jestem w stanie funkcjonować bez leku. Dodam niedawno wyjechałam za granice i nie bardzo wiem gdzie mogę się z moim problemem kierować. Zazwyczaj gdy leki wracały sama zaczynałam brać lek pół tabletki co 2 dzień przez tydzień, dwa, a potem codziennie i lęki ustały. Lekarz ostatnio nie zgodził się bym brała lek gdyż może mieć to wpływ na rozwój dziecka, ale teraz skoro dziecko jest rozwinięte i gotowe do porodu to może lek nie wyrządzi szkód? Proszę o radę co mam robić, bo naprawdę nie radzę sobie i myśle tylko by zacząć brać lek. Nie jestem w stanie wyjść z domu sama i gdy już muszę wymyślam masę rzeczy by tego uniknąć, a jeśli już jestem na dworze mam ataki paniki. Boje się gdy dziecko się narodzi, bo nie chce mieć tych ataków będąc z nim na spacerze.
Dobry wieczór. Ostrożność z paroksetyną dotyczy I trymestru ciąży. 3 tygodnie przed rozwiązaniem płód jest już prawie w pełni ukształtowany, a ewentualne ryzyko (czy to działań niepożądanych czy zespołu odstawiennego od SSRI u dziecka po narodzinach) znikome. Paroksetyna wraz z sertraliną przenikają w bardzo małym stopniu do pokarmu, więc karmienie też powinno być bezpieczne. Niemniej należy obserwować dziecko pod kątem ewentualnych objawów wpływu SSRI tj. trudności w zaśnięciu, drażliwości, trudności w przyjmowaniu pokarmu. Podsumowując: włączenie paroksetyny teraz jest stosunkowo bezpieczne i takie będzie też po narodzinach dziecka i w przypadku karmienia piersią. Doradzam jednak poinformowanie lekarza (rodzinnego, psychiatry, położnika?) o potrzebie/ zamiarze rozpoczęcia leczenia paroksetyną. Życzę poprawy i powodzenia.