Witam, od 12 lat regularnie chodzę na terapie, do psychiatrów, były przepisywanie mi ciągle leki z g

3 odpowiedzi
Witam, od 12 lat regularnie chodzę na terapie, do psychiatrów, były przepisywanie mi ciągle leki z grupy SRRI, które w żaden sposób nie poprawiały mojego stanu zdrowia. Mam stwierdzony lęk uogulniony oraz bardzo silny lęk społeczny, co bardzo utrudnia mi funkcjonowanie. Mój stan się przez te lata stale pogarszał i obecnie nie widzę nadziei na poprawę zdrowia. Potrzebuje wiedzieć że jest jakieś wyjście z tej sytuacji, jakaś deska ratunku. Pierwszy raz do psychologa poszedłem w wieku 8 lat i od tamtej pory komfort moje życia spada.
Pierwszą rzeczą, którą chciałbym podkreślić, to to, że nigdy nie jest za późno, aby szukać innej ścieżki terapeutycznej lub podejść do swojego zdrowia psychicznego. Jeśli dotychczasowe metody nie przynosiły pożądanych rezultatów, warto kontynuować poszukiwanie alternatywnych opcji. Ważne jest, abyś nie tracił nadziei i wierzył, że istnieje wyjście z tej trudnej sytuacji.

Oto kilka potencjalnych kierunków, które możesz rozważyć:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): To jedno z najczęściej stosowanych podejść do leczenia lęku i zaburzeń nastroju. Może warto spróbować znaleźć terapeutę specjalizującego się w CBT, który może pomóc ci w identyfikacji i zmianie negatywnych myśli i zachowań, które podtrzymują twoje lęki.

Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT): To podejście, które łączy techniki poznawcze z praktykami uważności. MBCT może pomóc w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i trudnymi emocjami.

Terapia psychodynamiczna: Jeśli poprzednie podejścia nie przyniosły rezultatów, może warto spróbować terapii psychodynamicznej, która skupia się na zrozumieniu korzeni twoich lęków i emocji.

Farmakoterapia: Jeśli wciąż masz trudności, warto omówić opcje farmakoterapii z lekarzem psychiatrą. Może być konieczne dostosowanie leków lub zmiana podejścia farmakologicznego.

Terapia grupowa: W niektórych przypadkach terapia grupowa może być korzystna, pozwalając na wsparcie od innych osób z podobnymi doświadczeniami.

Eksperymentowanie z różnymi technikami relaksacyjnymi: Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy głębokie oddychanie, mogą pomóc zmniejszyć napięcie i lęki.

Ruch i aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna może wspomóc stan zdrowia psychicznego, pomagając w redukcji stresu i lęków.

Najważniejsze jest, aby znaleźć podejście, które będzie odpowiednie dla ciebie i spełnia twoje indywidualne potrzeby. Warto poszukiwać specjalistów z doświadczeniem w leczeniu lęku i zaburzeń nastroju, a także być otwartym na eksperymentowanie z różnymi terapiami i technikami. Nie bój się także pytać terapeutów o ich podejście do leczenia i doświadczenie w pracy z osobami z lękiem i zaburzeniami nastroju.

Nie zapominaj również o ważności otaczania się wsparciem bliskich osób i bliskiej społeczności. Współpraca z bliskimi może pomóc w uczuciu się bardziej wspierany i zrozumiany.

Pamiętaj, że każdy ma swój unikalny proces zdrowienia, a czasami może to być wyzwanie. Ważne jest, aby dać sobie czas, aby odkryć, co działa najlepiej dla ciebie, i mieć cierpliwość w tej podróży. Jeśli jednak poczujesz, że stan twojego zdrowia psychicznego pogarsza się, ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą, który może zaproponować dalsze kroki i strategie leczenia.

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem podczas wizyty.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Jeśli problem utrzymuje się od wielu lat, warto rozważyć ponowną diagnozę. Miejscem w którym najkorzystniej jest wykonać pogłębioną diagnostykę to oddział szpitalny. Możliwa jest również diagnoza w sektorze prywatnym u doświadczonego psychologa. Warto również wykluczyć choroby, które mogą być odpowiedzialne za pojawienie się objawów wskazujących na choroby somatyczne i w tym celu skonsultować się z internistą, neurologiem, endokrynologiem oraz z diabetologiem. Z pozdrowieniami, Karolina Maciejewicz