Witam, moje pytanie może i będzie banalne, ale je zadam- Co ma dalej z tym zrobić? Bo np. ostatn

4 odpowiedzi
Staw kolanowy. Moje pytanie może i będzie banalne, ale je zadam-
Co ma dalej z tym zrobić? Bo np. ostatni lekarz u którego byłem powiedział: cyt. " ... wiem, że nie powinienem jako lekarz tak mówić, ale nie wiem co mam Panu powiedzieć,.. trzeba czekać..." Byłem również u innych...
To jest wynik mojego ostatniego badania RM.
Mam 37 lat .
Wynik (z 29 grudnia)
Badanie prawego stawu kolanowego wykonano w obrazach T1-T2 - zależne w płaszczyznach poprzecznej, strzałkowej i czołowej. Artefakty ruchowe oraz w okolicy mocowania graftu ACL w cześci z wykonanych sekwencji ograniczają ocenę badania.
Ilość płyny w jamie stawowej zwiększona, grubości do 8mm w zachyłku nadrzepkowym; dodatkowo w zachyłku nadrzepkowym (głównie od strony przyśrodkowej) dość liczne fragmenty kostne wlk. do 16x9mm.
Doboczne podwichnięcie w stawie kolanowym o około 12mm.
Stan po rekonstrukcji ACL, brak widocznej prawidłowej struktury graftu- cechy jego zerwania.
PCL o zachowanej ciągłości, gładkich zarysach i typowym sygnale, prawidłowo napięte.
MM stan po częściowej resekcji łąkotki, trzon i róg tylny o nieprawidłowym sygnale, nirównym, zniekształconym, postrzępionym zarysie- znacznego stopnia zmiany degeneracyjne; do tyłu od rogu tylnego kilka ganglionów wlk. do około 6mm.
ML typowo położone, zmiany degeneracyjne głównie w zakresie rogu przedniego i tylnego. W rogu przednim pozioma szczelina pęknięcia, sięga powierzchni torebkowej i odcinkowo udowej.W rogy tylnym skośna szczelina pęknięcia w strefie czerwono - białej i czerwonej sięga powierzchni udowej i piszczelowej. W trzonie wewnątrzłąkotkowa szczelina pęknięcia/ zmiany degeneracyjne w strefie czerwonej, sięgają powierzchni torebkowej. Cech łąkotki tarczowej nie stwierdza się.
Rozległe ubytki całej grubości chrząstki przedziału przyśrodkowego głównie w jego tylno- bocznej części z odsłonięciem warstwy podchrzęstnej; warstwa podchrzęstna z cechami sklerotycznej przebudowy, zaznaczonym obrzękiem śródkostnym oraz tworzącymi się geodami.
Chrząstki przedziałów bocznego oraz SRU o nierównym zarysie, z ubytkami sięgającymi do około 1/2 - 3/4 ich grubości.
Więzadła poboczne z zaznaczonymi zmianami degeneracyjnymi, ciągłość włókien zachowana.
Obraz więzadła i troczków rzepki oraz ścięgna mięsnia czworogłowego uda niezmieniony
Znaczna nadbudowa kostna i osteofity u krawędzi powierzchni stawowych kłykci kości udowej i piszczelowej oraz u dolnego bieguna rzepki.
W kości piszczelowej do tyłu od mocowania graftu geody średnicy do 10mm.
Pozdrawiam i proszę o radę.
Jarek
Proponuje wykonać zdjęcia RTG całych kończyn dolnych na 1 kliszy, wziąć ze sobą płytę z RM i zapraszam na konsultacje. Możliwe, że będzie Pan wymagał reoperacji.

Należy rozważyć ponowną rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego. Zanim to nastąpi - wzmacniać m. czworogłowy i utrzymać w miarę możliwości prawidłową ruchomość stawu. Ograniczyć aktywność sportową do górnych partii ciała. Rowerek i pływanie (z wyjątkiem żabki).nie jest przeciwwskazane
Trudno radzić, gdy nie wiem, jaki jest problem. Zapraszam na wizytę. Porozmawiamy i zobaczę, co można zrobić, by poczuł Pan się lepiej.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: Konsultacja ortopedyczna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Najlepiej skonsultować się z operatorem. Warto rozważyć badanie telemetryczne.