Moje dziecko ukonczylo juz 10,5 miesiaca. Samodzielnie pelza, raczkuje, wstaje, chodzi przy meblach. Jednak nie siada. Posadzone przeze mnie odrazu kladzie sie na brzuch. Czasami zdarza mu sie usiasc na kolankach. Powinnan sie martwic czy jeszcze dac mu czas?
mgr Nell Serejko
mgr Nell Serejko
Fizjoterapeuta
Gdynia
Powinno już próbować przyjmować pozycje siadu bocznego z pozycji czeroaczej. Nie wolno dziecka sadzać bo jest to szkodliwe dla kręgosłupa. Proszę się wybrać na konsultacje z fizjoterapeuta który pokaże jak ćwiczyć pozycje siadu z dzieckiem

mgr Piotr Maciejczak
mgr Piotr Maciejczak
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Poznań
witam Panią serdecznie .najprawdopodobniej wszystko jest w porządku z Pani dzieckiem.Dzieci które wcześniej podejmują raczkowanie/ pełzanie na nieco później odkładają swobodną kontrolę pozycji siedzącej. Po prostu im to nie jest na tym etapie potrzebne. Jeżeli nic innego Panią nie niepokoi w rozwoju pani dziecka proszę być spokojnym, ewentualnie skonsultować się z fizjoterapeutą który zapewne już w cztery oczy potwierdzi Pani moje słowa. Trudno wyobrazić sobie dziecko mające 10 miesięcy pełza i raczkuje a nawet wstaje, które miałoby mieć jakiś problem w rozwoju ruchowym. Miłego dnia

 Kama Brzostowska
Kama Brzostowska
Fizjoterapeuta
Łomża
Witam,
To pytanie należało by zweryfikować z pediatrą, neurologiem dziecięcym lub fizjoterapeutą zajmującym się metodami neurofizjologicznymi (np. NDT Bobath)

mgr Rita Calderaro-Poczmańska
mgr Rita Calderaro-Poczmańska
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Ząbki
Witam bardzo ciężko jest stawiać tezy przez internet nie widząc dziecka. Jest takie samo prawdopodobieństwo, że wszystko jest w porządku, jak również, że np. dziecko ma słabą stabilizację centralną. 11 miesięcy to deadline na siadanie dla dzieci. Warto już na tym etapie skonsultować się z fizjoterapeutą.

mgr Karolina Kamińska
mgr Karolina Kamińska
Fizjoterapeuta
Gdańsk
Warto skonsultować się z fizjoterapeutą pediatrycznym.

mgr Joanna Jagiełka
mgr Joanna Jagiełka
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Poznań
Zdecydowanie warto udać się do fizjoterapeuty dziecięcego.

 Rafał Dmochowski
Rafał Dmochowski
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Bytom
Proszę nie martwić, wszystko jest w porządku ! Jeśli dziecko chodzi, nie mówimy tutaj o słabej stabilizacji centralnej.
Oczywiście jeśli ma Pani wątpliwości, proszę skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznej.

mgr Aleksandra Pustkowiak
mgr Aleksandra Pustkowiak
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Poznań
Jeżeli Pani dziecko pionizuje się przy meblach i kroczy przy nich oznacza to że ma wystarczającą siłę mięśniową w tułowiu. Wiek wskazuje również na doskonały rozwój ruchowy. Wszystko jest w porządku a maluch nie ma ochoty na siedzenie jak w koło jest tyle do poznania. Pozdrawiam

mgr Magdalena Litarska
mgr Magdalena Litarska
Fizjoterapeuta
Środa Śląska
Dzień dobry. Z opisu wydaje się, że neurologicznie jest wszystko w porządku. Czasami zdarza się, że dzieci starają się przybrać pozycje wyższe szybciej niż do siadu, bo łatwiej im podciągnąć się na rękach do stania niż skorzystać z pracy mięśni posturalnych. Z Pani opisu wynika,że dziecko siada w siadzie '"W" co również może świadczyć o nieznacznym obniżeniu napięcia mięśni brzucha. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pokaże kilka zabaw wzmacniających te partie mięśniowe oraz zastosuje kinesiotaping.
Pozdrawiam Magdalena Litarska

 Paweł Michałowicz
Paweł Michałowicz
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Gdańsk
Witam Panią myślę, iż niepokój jest niewskazany, gdyż raczej wszystko jest ok.
Ale gdy Pani się niepokoi odnośnie rozwoju maleństwa to proszę ewentualnie skonsultować się z neurologiem lub pediatrą.
Paweł Michałowicz. Pozdrawiam.

mgr Tomasz Handy
mgr Tomasz Handy
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Mikołów
Umiejętność samodzielnego osiągania przez dziecko pozycji siedzącej jest ważnym etapem w jego rozwoju i powinno nastąpić ok 8-9 m.ż. Proponuję zapytać najpierw Waszego lekarza pediatrę, opcjonalnie udać się z dzieckiem na konsultację do neurologa dla dzieci, bądź fizjoterapeuty specjalizującego się w rehabilitacji dzieci.

 Dominika Woźniak
Dominika Woźniak
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Gdańsk
Najlepiej na konsultację z fizjoterapeutą neurorozwojowym od niemowląt i małych dzieci. Mięśnie maluszka mogą być jesżyczę za słabe by sam siedział a chodzenie przy meblach jest wspomagane więc też to o tym świadczy. Niech jak najwięcej raczkuje i pozostaje w pozycji czworaczej. Tyle na odległość mogę polecić.

 Danuta Rurarz
Danuta Rurarz
Fizjoterapeuta
Legnica
Dziecko sam nie siada .siadu uczymy dzieci ponieważ tego wzorca ruchowego nie ma w kodzie genetycznym. Proszę rehabilitowac Dziecko metodą Bobath i koniecznie uczyc siadu . Taki wzorzec powinien być wykształcony około 4,5 miesiąca

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.