Witam, Moje dziecko ma 5 lat. Od jakiegoś czasu zaczęło się dziwnie zachowywać. Wpada w szał gdy wy

1 odpowiedzi
Moje dziecko ma 5 lat. Od jakiegoś czasu zaczęło się dziwnie zachowywać. Wpada w szał gdy wyda mu się proste polecenie np. chodź do domu, chodź się kąpać. Odpowiada, że nie idzie , gdy zmuszę go, że ma to zrobić krzyczy, płaczę są momenty że co mu wpadnie pod rękę zaczyna rzucać tymi przedmiotami. Trzeba odczekać aż się uspokoi. Gdy już się wyciszy przez jakiś czas patrzy w jeden punkt , jest nieobecny. Czy to są jakieś niepokojące objawy i trzeba zgłosić się do specjalisty czy przechodzi po prostu bunt?
Tak silna reakcja emocjonalna na proste polecenie brzmi dla mnie niepokojąco, jednak udzielenie odpowiedzi przez internet jest bardzo trudne, ponieważ na zachowanie syna może mieć wpływ bardzo wiele rzeczy - zarówno temperament (jakim dzieckiem był od urodzenia), jego dieta, stan zdrowia oraz to co dzieje się w domu, relacje w przedszkolu i inne sytaucje.
Takie zachowanie może sugerować problemy z samoregulacją (ale wtedy zazwyczaj już od początku dziecko ma problem z wyciszeniem, snem i emocjami), ale może też wynikać z pewnych nie całkiem prawidłowych strategii wychowawczych - np. zbyt dużo kar lub zmiana metod wychowawczych. Istotne jest również jak Państwo, jako rodzice radzą sobie z własnymi emocjami (czy w domu się o tym rozmawia czy nazywa się je) - dzieci uczą się przede wszystkim przez obserwację. Nie da się jednak również wykluczyć problemów emocjonalnych dlatego warto udać się z synem do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.