Witam Moja siostrzenica ma ogromne problemy na tle psychicznym ( silne ataki paniki, prawdopodobni

2 odpowiedzi
Moja siostrzenica ma ogromne problemy na tle psychicznym ( silne ataki paniki, prawdopodobnie wynikają z leku przed spotkaniem z duża grupą osób) mieszkamy w UK . Tutejsi lekarze proponują rozpoczęcie kuracji antydepresantami ale my bronimy się przed tą decyzją ( dziecko ma dopiero 14 lat)
Chciałybyśmy podać jej 5 htp , czynowników jako dietetyk poleciłaby ten suplement? Jeżeli tak z czym go podawać lub co wykluczyć ( myśle o innych suplementach lub ziołach)
Dzień Dobry. Też uważam że zastosowanie silnych leków u dziecka 14 letniego jest ostatecznością, suplement 5htp jest oparty na wyciagach roślinnych i jest prekursorem serotoniny czyli hormonu szczęścia, uważam że dieta jest bardzo ważna, gdyż 80-90% serotoniny jest produkowana w jelicie cienkim. To co jemy ile i w jakiej kolejności ma wpływ na nasze samopoczucie. Bardzo ważna jest suplementacja wit D3, gdyż ona ma dyży wpływ na nasze samopoczucie. Warto również pomyślec o medytacjach może na początku razem z córką, dużo rozmawiać, być przy dziecku i słuchać bez oceniania, tak aby dziecko otworzyło się na panią. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Warto zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę przeciwzapalną, z dużą ilością kwasów omega-3 (głównie EPA, DHA z tłustych ryb morskich) i witamin antyoksydacyjnych pochodzących np. ze świeżych warzyw i owoców. Należy zwrócić uwagę na to czy nie występuje dysbioza jelitowa. Należy koniecznie wykluczyć żywność prozapalną, czyli cukier, żywność typu fast-food i wysokoprzetworzoną. Warto postawić na jak najbardziej naturalną żywność o dobrym składzie.
Jeśli chodzi suplementy to ze swojej strony chciałabym uczulić na wykonanie badania 25(OH)D we krwi w celu upewnienia się, że nie występuje niedobór wit. D w organizmie. Po wykonaniu badania warto skonsultować się ze specjalistą, aby dobrać odpowiednią dawkę wit. D - zapraszam serdecznie.
Oprócz tego warto rozważyć L-teaninę, która świetnie działa na układ nerwowy, również u dzieci. Pozdrawiam :)