Witam, mąż ma duze problemy z kolanem, ciągle go boli, wykonalismy MIR, otrzymalismy wynik , co on o

1 odpowiedzi
Witam, mąż ma duze problemy z kolanem, ciągle go boli, wykonalismy MIR, otrzymalismy wynik , co on oznacza? Dodam że mąż jest w podeszłym wieku.:
Skierowanie na badanie lub leczenie LMM sin MRI kolana lewego
MR stawu kolanowego L , obrazy T1- zależne, PD, STIR, trzy płaszczyzny obrazowania.
Nieco zwiększona ilość wolnego płynu w stawie - w zachyłku nadrzepkowym do 8mm.
Więzadło krzyżowe przednie i tylne prawidłowe.
Więzadło poboczne boczne i przyśrodkowe w normie.
Łąkotka przyśrodkowa ze złożoną szczeliną pęknięcia w zakresie rogu tylnego i trzonu oraz przyczepu tylnego korzenia - szczeliny
otwierają się na powierzchnię stawową dolną i górną. Łąkotka jest przemieszczona przyśrodkowo poza krawędź kości na ok. 5mm.
Na poziomie uszkodzenia łąkotki w przyleganiu w obrębie części tylnych kłykci przyśrodkowych kości piszczelowej i udowej
widoczne krótkoodcinkowe pęknięcia chrząstki stawowej z widocznym obrzękiem kości kłykci - jak chondropatia IV stopnia.
Na powierzchni kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej widoczny nieregularny obszar niskiego sygnału w obr. T1 zal. na
obszarze wielkości 13x4mm, wysokiego w sekw. STIR - jak obszar martwicy ( AVN) .
Łąkotka boczna bez istotnych zmian.
W stawie rzepkowo-udowym bez chondromalacji.
Nierówny zarys z ubytkami na górnej krawędzi rzepki grzbietowo od przyczepu ścięgna mieśnia czworogłowego uda, z
towarzyszącym obrzękiem tkanki tłuszczowej w zachyłku nadrzepkowym - zmiany niejednoznaczne - cechy konfliktu struktury
rzepki z ciałem tłuszczowym nadrzepkowym?.
Cechy entezopatii przyczepu mięśnia czworogłowego uda do rzepki.
Troczki rzepki i więzadło rzepki w normie.
Poza tym struktura kości tworzących staw kolanowy niezmieniona.
Dół podkolanowy wolny, ścięgno mięśnia podkolanowego, pasmo biodrowo-piszczelowe prawidłowe.
Ciao tłuszczowe Hoffy prawidłowe.
WNIOSKI:
Złożone pęknięcie łąkotki przyśrodkowej. Chondropatia IV stopnia kłykcia przyśrodkowego kk piszczelowej i udowej w przyleganiu
do uszkodzonej łąkotki. Obszar podejrzany o AVN w kłykciu przyśrodkowym kości piszczelowej.
ile lat ma pacjent? jak długo występują duże problemy z tym kolanem? z opisu wyłania się obraz zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych przedziału przyśrodkowego stawu kolanowego z martwicą kłykcia przyśrodkowego piszczeli; możliwe wskazania do endoprotezoplastyki małoinwazyjnej przedziału przyśrodkowego kolana; w celu szczegółowego zaproponowania leczenia konieczne jest obejrzenie obrazów z badania RTG obu kolan na stojąco w pozycji AP, obrazów z badania kolana za pomocą rezonansu magnetycznego oraz fizykalne badanie kolana podczas konsultacji ortopedycznej