Witam. Mam synka który ma 5 lat. Zaczal szybko mówić, ładnie i wyraźnie. Po 3 roku życia delikatnie

1 odpowiedzi
Witam. Mam synka który ma 5 lat. Zaczal szybko mówić, ładnie i wyraźnie. Po 3 roku życia delikatnie się jąkał, potem przestał, później to wracało. Teraz nie jąka się ale mówi niegramatycznie. Mieszkamy w Niemczech i chodzi do niemieckiego przedszkola. Nikt w jego otoczeniu nie mówi po polsku tylko my w domu. Bardziej zastanawia mnie to dlaczego syn niekiedy powtarza usłyszane zwroty z telewizji czy rozmowy która prowadzę z mężem. On nie powtarza głośno tylko sobie po cichutku, potem tych zwrotów (wyrazów) więcej nie słyszę coś na zasadzie cichutkiego echa. Czasem ma też tak że jak jest głośno to zatyku uszy np gdy w drugim pokoju wierci się wiertarka lub gdy na ulicy jedzie głośny samochód. W przedszkolu bawi się z dziećmi, rozmawia jest ogólnie uśmiechniętym pełnym życia dzieckiem. Jest i kontakt wzrokowy, odpowiada na pytania, lubi jeździć rowerem, hulajnoga. Zna alfabet polski i niemiecki, potrafi liczyć też w dwóch językach. Piszę wyrazy jak mu sie przeliteruje, dzieli wyrazy na sylaby, rysuje. Ogólnie nie zauważyłam nic więcej oprócz tych dwóch rzeczy napisanych wyżej. Bardzo proszę mi powiedzieć czy powinnam się martwić. Dodam też że syn pisze i rysuje prawa ręka ale przy grach planszowych nie ma znaczenie że rzuci kostka lewa czy prawa ręka tak samo jak z poruszaniem się pionkiem po planszy. Pracują obie raczki. Proszę o radę czy powinnam siee niepokoic?
Warto zacząć od badania przetwarzania słuchowego, a następnie, jeśli wyniki badania nie dostarczą odpowiedzi na Pani pytania, skonsultować się z psychologiem dziecięcym (np. w formie wideorozmowy, telemedycyny).