Witam mam pytanie,moja córka uczy się bardzo dobrze jednak ostatnio zauważyłam że ma problem z utrzy

5 odpowiedzi
Mam pytanie,moja córka uczy się bardzo dobrze jednak ostatnio zauważyłam że ma problem z utrzymaniem pisma w liniaturze jak również gubi litery.Ma stwierdzoną dysortografię, dysleksję i dysgrafię od 3 lat,ale nigdy aż tak się nie działo.Co mam robić??
Dzień dobry. Warto wiedzieć, że osoby ze stwierdzoną dysortografią czy dysleksja, do których sama należę, niejednokrotnie borykają się z zaburzeniami widzenia obuocznego. Ich typ jest możliwy do określenia podczas pełnego badania, które trwa około 1,5 godziny i jest całkowicie bezbolesne. Udzielone po badaniu wskazówki mogą w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę komfortu pracy Pani córki. Pozdrawiam

Dzień dobry, warto przeprowadzić badanie optometryczne pod kątem oceny stanu widzenia obuocznego u Pani córki. Często podłożem dysleksji jest tzw. optodysleksja i wówczas po zastosowaniu odpowiednich okularów lub ćwiczeń wzrokowych łatwiej jest dzieciom pokonać trudności w pisaniu i nauce.
Warto, aby taki optometrysta współpracował z odpowiednim lekarzem okulistą, który wykona badanie dna oka (jeśli nigdy nie było takiego badania, trzeba je wykonać poza doborem ewentualnych okularów) i pomiar wady po podaniu kropli, czyli po porażeniu akomodacji.
To, o czym Pani mówi, sugeruje problemy wzrokowe, które najczęściej z sukcesem (choćby częściowo) zostają rozwiązane po przeprowadzeniu tzw. terapii widzenia, polegającej na wykonywaniu określonych ćwiczeń w domu lub w gabinecie wraz ze specjalistą. Tak jak napisali poprzednicy - konieczne jest pełne badanie optometryczne z pomiarem funkcji wzrokowych.
Często przyczyną są zaburzenia widzenia obuocznego i/lub wady wzroku. Wtedy widzenie z bliska jest osłabione i pacjent "pisze dużymi literami" większymi od linii w zeszycie. Doradzam konsultację z optometrystą.