Witam. Mam problem z kolanem. Zjeżdżając na nartach wykręciłam sobie nogę, kolano opuchło i nie mogł

6 odpowiedzi
Mam problem z kolanem. Zjeżdżając na nartach wykręciłam sobie nogę, kolano opuchło i nie mogłam wyprostować nogi. Po trzech dniach zrobiłam rezonans magnetyczny i okazało się że mam zerwane więzadło kolanowe krzyżowe. Jak mam rehabilitować kolano, czy są jakieś specjalne ćwiczenia.
Witam,
W przypadku zerwania więzadła krzyzowego przedniego, aby móc pojeździć na nartach raczej wskazana będzie rekonstrukcja. Można korzystać z ortezy i wzmocnić mięsień czworoglowy uda, aby wzmocnić kolano, ale na narty to za mało. Pozdrawiam, Dominik Zakrzewski

Szanowna Pani,

Poza rekonstrukcją ACL'u, ważne jest wzmocnienie aparatu więzadłowego odpowiednią dietą bądź suplementacją. W celu stabilizacji kolana mogłyby być przydatne ćwiczenia wzmacniające gorsetu mięśniowego, tzn. ćwiczenia na mięśnie zewnętrzne i wewnętrzne uda, zginaczy i prostowniki uda. Polecam, w pani przypadku, maść ziołową "artrolam", z której wyników moi pacjenci są bardzo zadowoleni. Również polecam preparaty ziołowe "salicortex" (przeciwbólowo, przeciwzapalne) czerwoną koniczynę (ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne – dzięki dużej ilości flawonoidów i antocyjanów;
wspierająco na układ krwionośny – wzmacnia naczynia krwionośne, wspiera układ nerwowy – uspokajająco, przeciwbólowo) i lecytynę (na celu, dzięki obecności fosfolipidów w swoim składzie, odbudowaniu komórki pani ustroju). Proszę mieć na uwadze, iż nie tylko Pani kolano zostało uszkodzone, lecz cała noga łącznie z miednicą zmienia - z tego powodu - swoją czynność ruchową, więc warto patrzeć na to globalnie.
W razie potrzeby, serdecznie zapraszam do kontaktu.
Z poważaniem
Gregory Dobrovolski
Witam, w tym przypadku konieczna jest operacja i rekonstrukcja. Można zastosować stabilizator, rehabilitację przedoperacyjną i po, ale gdy myślimy o sporcie to konieczna jest wizyta u ortopedy. Potem zaś rehabilitacja.
Michałowicz, pozdrawiam.
Witam. Tak jak koledzy po fachu sugerowałabym konsultację ortopedyczną i zapewne w niedalekiej przyszłości rekonstrukcję więzadła, jeżeli zależy Pani na powrocie do intensywnej aktywności fizycznej typu narty. Niezależnie od decyzji odnośnie operacji, warto przeprowadzić terapię w dobrym gabinecie w celu doprowadzenia kolana do optymalnej sprawności jak najwcześniej to możliwe. Każdy kolejny dzień funkcjonowania z zaburzoną biomechaniką stawu (chodzi głównie o nadmierne napięcie tkanek oraz brak stabilizacji dynamicznej stawu) wpływa na szybsze jego " zużycie ". Jest to ważne także ze względu na operację- jeżeli kolano zostanie doprowadzone do optymalnej formy przez zabiegiem operacyjnym, to rekonwalescencja po zabiegu jest dużo szybsza, a rehabilitacja pooperacyjna dużo przyjemniejsza i krótsza. Dobrze jest połączyć w takim wypadku terapię manualną z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami do pracy w domu. Pozdrawiam. A.Kozińska
W przypadku uszkodzenia ACL warto skonsultować się z ortopedą oraz fizjoterapeutą, można funkcjonować z zerwanym więzadłem ale należałoby zadać sobie pytanie jaki poziom aktywności chcemy utrzymywać przez najbliższe kilka lat, nawet najlepsza rehabilitacja może okazać się niewystarczająca przy powrocie do np. jazdy na nartach,
pozdrawiam Rybicki Jakub
Dzień dobry, w pierwszej kolejności należy udać się do ortopedy, aby określił potrzebę interwencji chirurgicznej, jednocześnie nie wyklucza to rozpoczęcia rehabilitacji. Rehabilitacja rozpoczęta jak najszybciej, w razie nawet potrzeby operacji zapewni po niej jak najszybszy powrót do zdrowia. Ćwiczenia wzmacniające, stabilizacyjne, izometryczne powinny być częścią składową do jak najszybszego powrotu do zdrowia.
Z wyrazami Szacunku
Bartłomiej Koper