Witam! Mam poważny problem. Mianowicie mój pierwszy związek był bardzo toksyczny i aktualnie boryka

5 odpowiedzi
Mam poważny problem. Mianowicie mój pierwszy związek był bardzo toksyczny i aktualnie borykam się problemami związanymi z tym, co się wtedy w moim życiu działo. Boję bliskości z mężczyzną - boje się, jak chce mnie złapać za rękę lub przytulić. Jest to strach przed przyjacielem oraz przed osobą, która mi się podoba. Nie boję się za to przytulić do ojca, czy brata. Boję się, że w takiej sytuacji nigdy nie stworzę normalnego związku, bo jak to tak bez kontaktu cielesnego? Choćby zwykłego całusa lub przytulasa.
Moje pytanie brzmi - do kogo powinnam się udać z moim problemem? Do seksuologa, czy psychologa?
Dzień dobry.
Piszę Pani o problemie związanym z bliskością z mężczyznami i o obawie związanej z tym, czy uda się Pani nawiązać i utrzymać relację. Zdecydowanie zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą. Relacja terapeutyczna jest sytuacją, w której uczymy się tego, skąd biorą się w nas pewne zachowania i stwarzamy możliwości zmiany tych zachowań. W trakcie psychoterapii stopniowo oswoi Pani lęk związany z bliskością.
Pozdrawiam ciepło,
Katarzyna Gawin.

Dzień dobry. Moim zdaniem lepiej byłoby udać się do psychologa, ponieważ Pani problem nie jest ściśle związany ze sferą seksualną. Lęk przed fizyczną bliskością wydaje się mieć głębsze podłoże, wymagające jakiejś formy psychoterapii. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam
W Pani przypadku proszę udać do psychologa, psychoterapeuty, ponieważ jak Pani pisze problemy wynikają z trudności nawiązywania bliskich i bezpiecznych relacji z mężczyznami. A takie trudności mogą wpływać na sferę życia seksualnego. Może się Pani również udać do psychologa specjalizującego się w seksuologii. Pozdrawiam
Droga Autorko, zachęcam Cię do kontaktu z psychologiem, który wzbudzi Twoje zaufanie, zapewni bezpieczną przestrzeń do pracy nad intymnym problemem oraz pomoże zdiagnozować jego źródło. Psycholog powinien także określić potrzebę dalszych działań oraz jeśli zajdzie taka sytuacja, skierować do psychoterapeuty pomagając dobrać Ci odpowiedni do tego nurt pracy. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, Katarzyna Sekuła
Może pomóc i jeden i drugi. Warto zgłosić się tez do terapeuty z którym podzieli się Pani swoimi lękami i z którym zbuduję Pani relację opartą na zaufaniu. Pomocna może być też hipnoza.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.